Вихід Android-апаратів став справжнім святом для операторів: рахунки їх клієнтів спустошувалися до непристойного швидко. Занадто розумні смартфони визирають в Інтернет з найменшого приводу, іноді навіть не попереджаючи своїх власників. І якщо хочеться зберегти обсяг свого рахунку і не дати йому схуднути, потрібно вміти контролювати свій трафік.
Невгамовний апетит сучасних смартфонів сьогодні відомий майже кожному, але коли такі ненажерливі апарати потрапили в руки до не очікує підступу користувачам, багато хто зіткнувся з величезним витратою трафіку, чому мобільні рахунки спустошувалися буквально за кілька годин. Проблема хоч вже і не така масова, але новачки, купуючи собі новий Android-телефон, зазвичай зберігають свій старий непідготовлений під Інтернет тариф. І залишаються без засобів на рахунку в найвідповідальніший момент.
Чому ж Android споживає так багато трафіку, що він відсилає в Інтернет? Насправді, найчастіше ваш смартфон запитує доступ в Мережу для передачі сміття і таких даних, які можна було б отримати і за безкоштовним Wi-Fi. Це оновлення віджетів, типу погоди, сеанси клубу любителів шашок, новини - зазвичай ця інформація може і почекати оновлення, але телефон думає інакше. Також трафік може поїдати і нова функція в Play.Google - автоматичне оновлення додатків. Досить випадково натиснути відповідну галочку (а зробити це дуже просто) і EDGE почне відраховувати мегабайти. Також час від часу трафік може знищуватися і самою системою Android при спробах оновлення. Але це вирішується просто: досить зайти в Настройки - Про телефоні - Оновлення системного ПО і вибрати «Питати перед завантаженням». Тоді телефон видаватиме запит на оновлення і ви зможете контролювати споживання трафіку. Але найголовніший пожирач мегабайтів і гривень на рахунку - встановлені програми, особливо, - безкоштовні. Дуже багато, можна навіть сказати, більшість безкоштовних програм крутять вам рекламу, яку підвантажують з Інтернету.
Заборонити показувати рекламу таким програмам можна лише двома шляхами: відмовитися від програми / перейти на її платну версію або отримати права супер-користувача на телефон для можливості установки фаервола. Але дуже часто ні перший, ні другий варіант виконати не вийде. Тому якщо не виходить повністю прибрати зайвий трафік, потрібно хоча б вміти контролювати його.
Почати варто з вбудованих в операційну систему інструментів, до того ж, в цьому випадку не потрібна установка додаткового софту. Якщо зайти в Настройки-Менеджер даних-Лічильник даних, то можна буде подивитися обсяг використаного трафіку за останній тиждень, а побачити, які програми виходять в Інтернет найчастіше. А за допомогою розділу Data Saver можна зробити так, щоб хоча б самі ненажерливі завдання (скачування оновлень, завантаження вкладень) виконувалися через Wi-Fi. Ще є пару додаткових налаштувань у вигляді заборони передачі трафіку в роумінгу і заборони фонової передачі інформації (наприклад, Gmail вимагає її для періодічесткой перевірки пошти). На жаль, на цьому можливості управляти трафіком свого смартфона закінчуються. Для більш акуратною настройки будуть потрібні додаткові програми.
3G Watchdog
Ймовірно, одна з самих класних програм для мінімізації своїх витрат на мобільний інтернет, адже вона працює в телефонах навіть без прав супер-користувача. Тобто, підійде більшості звичайних власників Android.
Watchdog - це утиліта моніторингу трафіку з можливістю призначати права певних додатків. Дуже зручна у використанні, так як в залежності від вашого тарифного плану, 3G Watchdog можна задати граничний обсяг трафіку для обраного періоду, адже багато операторів видають інтернет порціями, по кілька десятків мегабайт щодня. А в разі перевищення цього щоденного ліміту, трафік тарифікується в десятки разів дорожче, але і тут Watchdog допоможе: він вміє видавати попередження і примусово відключати Інтернету у пристрої.
Програма досить добре проработата, наприклад, якщо у вас подобовий обсяг пакетного трафіку, тоді після вичерпання 99% обсягу 3G Watchdog автоматом відключить Інтернет, і підключить його завтра. А щоб вся статистика була перед очима (кількість використаного трафіку, а залишився відсоток виділеної квоти), є красивий віджет робочого екрану. В цілому, програма робить все, щоб не допустити навіть мінімального перевитрати трафіку. Наприклад, заздалегідь попереджає користувача про швидке закінчення його лімітів за допомогою вібрації.
Ну і найголовніше: 3G Watchdog є і в безкоштовній редакції. Відмінності між платним і безкоштовним варіантом лише в не дуже помітних особливості, як то більшій кількості віджетів, більшій кількості налаштувань відображуваних даних і додаткові опції статистики та резервного копіювання. В іншому ж, безкоштовна версія задовольнить будь-якого користувача Android.
Onavo
В принципі, тому, хто встановить 3G Watchdog, іншої програми не знадобиться. Але в маркеті є й інші альтернативи, які підходять коли, наприклад, потрібно обрізати інтернет не для всього смартфона відразу, а тільки кількох особливо ненажерливим програмами. Тоді саме Onavo впорається із завданням якнайкраще: вона відстежує діяльність кожної програми і виводить підсумкову статистику. Причому програми, яким заборонено витрачати дорогий GPRS / EDGE трафік, що не будуть навічно заблоковані. Onavo може змусити їх використовувати тільки Wi-Fi, що, власне, і є головною відмінністю цієї утиліти від подібних програм. Програма також заточена під використання мобільного інтернету, дозволяючи вказувати особливості тарифного плану для більш ретельного контролю.
Traffic Counter Extended
Ця програма настільки просунута, що їй мало одного інтернету і вона вміє враховувати навіть SMS і дзвінки. Але справа не в цьому, Traffic Counter навряд чи підійде простому користувачеві, що бажає встановити програму і забути про неї. Тут перша установка не така проста. Наприклад, вибравши опцію, наприклад, квоту або дані білінгу, потрібно буде вказати ще й тип лічильника. Та й введення інформації про гроші теж зроблений не так дружньо, як в тому ж Onavo. Зате просунуті користувачі зрадіють, адже утиліта дає унікальну можливість: вручну вибрати мережевий адаптер для моніторингу трафіку. Звичайно, телефонів з двома Wi-Fi не так вже й багато, але екзотичні варіанти все ж є.
Кожен лічильник можна налаштувати в індивідуальному порядку, а в платній версії програми - ще й прибрати іконку в області повідомлень. Хоч інтерфейс Traffic Counter досить простий і складається з трьох вкладок (облік трафіку, витрати, монітор додатків), деякі місця все ж не дороблені. Наприклад, не дуже зручно, коли не можна дізнатися, скільки трафіку було передано по GPRS, а скільки - по Wi-Fi. Та й переглянути обсяг переданих даних за останню годину теж не вийде - програма показує дані з моменту останньої перезавантаження апарату, що буває досить рідко.
Зате як компенсацію цих недоліків, Traffic Counter видає користувачеві барвисті і гнучко настроюються графіки і таблиці по обраному лічильнику за довільний період. Крім того, у Traffic Counter є безліч віджетів, правда, безкоштовна версія є лише два з них. Втім, навіть вони досить інформативні.
Чому ж Android споживає так багато трафіку, що він відсилає в Інтернет?