Це багатофункціональна безкоштовна CMS. У даній статті я буду говорити про можливості гілок 2.5.х і 3.х. Розглядати 1.х сенсу немає, так як вона не підтримується вже кілька років.
В системі періодично знаходять дірки в безпеці і головне «лікування» від них - оновлення. Тому першою рекомендацією буде установка тільки найсвіжішої версії Joomla! і подальше періодичне її оновлення до stable-версії.
призначення
Одне з основних переваг Joomla - популярність. Це означає, що є величезна кількість програмістів, які зможуть створити для вас сайт на даній CMS. Крім того, є багато розширень (компонентів, модулів і плагінів), що дозволяють реалізувати на даній системі сайти практично будь-якого виду (магазини, каталоги, інформаційні сайти, форуми і т. Д.), І при цьому багатомовні.
Технічні аспекти. Система написана згідно з концепцією MVC (гарне пояснення, що це таке, можна прочитати в статті-огляді CMS систем ).
Налаштування
Як така установка / настройка сайту на Joomla - досить швидкий і нескладний процес.
Багато хостинг-провайдери включають безліч безкоштовних систем управління контентом в усі свої тарифні плани, скорочуючи таким чином час установки. В такому випадку в неї входить заповнення даних про БД та облікових даних адміністратора системи управління, папка розташування сайту і клік по кнопці «Встановити».
Після установки CMS Joomla! ви побачите її адмінку (версія 2.5.4):
Малюнок 1 - Панель управління CMS Joomla! (версії 2.5.4)
Коротко про основні складові CMS Joomla!
Кожному з пунктів головного меню панелі керування можна присвятити за статтею, а деяким і по кілька (що і роблять багато розробників сайтів на Joomla і автори блогів про неї ж). Але я б виділила Менеджер розширень. Про призначення інших елементів панелі управління можна розібратися за назвою.
Існує 4 типи розширень Joomla!
Компонент - це основний засіб розширення функціоналу Joomla. Щоб була зрозуміла його міць, наведу приклади типів компонентів: інтернет-магазин (Virtuemart, Joomshoping), форум (Kunena), галерея (JoomGallery), компонент соціальної мережі (JomSocial), блог (EasyBlog). Таким чином, компонент - це цілий набір скриптів, які виконують конкретну функцію, найчастіше визначаючи вид всього сайту (наприклад, інтернет-магазин) або цілого розділу (галерея, форум, блог).
У компонентів є своя адмінпанель з безліччю налаштувань. Вміст компонента виводиться в основний області сайту.
Модуль - це додатковий засіб розширення функціоналу CMS. Модуль може використовуватися самостійно або доповнювати будь-який компонент. Приклади модулів: меню, «хлібні крихти», висновок кількості користувачів / гостей онлайн, модуль кошика, «кращі товари» (як додаток компонента інтернет-магазину) і т.д. Виводяться модулі в певних областях сайту згідно шаблону. Найчастіше в пакеті з модулем може йти плагін.
Плагін - це невеликий скрипт, що виконує одну функцію, зазвичай він працює як обробник при виникненні певної події. Прикладами плагінів можуть бути: плагіни перенаправлення (стандартний, входить в базову збірку Joomla!), Пошук по сайту, пошук по інтернет-магазину (на додаток до компоненту інтернет-магазину).
Наприклад, при установці компонента К2 (компонент управління контентом, «основа» під інформаційний сайт, блог, включає модуль статей, коментарів, управління користувачами, теги і т.д.) паралельно встановлюється група модулів і плагінів (рис.2), які окремо активуються у відповідних менеджерах (рис.4).
Малюнок 2 - Установка компонента К2
Шаблон - набір файлів, що визначають дизайн вашого сайту або адмінпанелі.
Зазвичай шаблон являє собою файл index.php (в ньому описані позиції, в які виводяться різні модулі та контент), набір файлів стилів і js-скриптів, кілька системних файлів і, звичайно ж, папку з картинками. До речі, в Joomla! можна для декількох розділів сайту і окремих користувачів встановлювати різні шаблони. По-моєму, істотний плюс системи.
Існує величезна кількість джерел безкоштовних і платних шаблонів, а також фахівців, які можуть зробити для вас унікальний дизайн. Вибираючи готовий шаблон, потрібно уважно вивчити його сумісність з компонентами Joomla !, які вам можуть знадобитися.
Менеджер розширень (рис.3) - це інструмент установки шаблонів, компонентів, модулів і плагінів. У версіях до 3.2 ця установка розширень виглядала так: попередньо завантажуєте архів з потрібним розширенням (слідуючи інструкціям на офіційному сайті ) І через цей менеджер встановлюєте в пару кліків. Ось так все просто (правда, бувають винятки).
Особливості використання: через даний менеджер ви можете встановити розширення, настройка ж виробляється в іншому відповідному менеджері (а то і в декількох).
Примітка: Модулі, як і плагін, потрібно опублікувати після установки, а шаблон вибрати «шаблоном за замовчуванням» у відповідних менеджерах (рис 4., рис.5).
Хочу звернути увагу на нововведення (довгоочікуване) в Joomla! 3.2 - встановлюється в Менеджері розширень плагін Install from Web (рис.3), який дозволяє прямо в адмінці шукати і встановлювати потрібні розширення. Мене дуже тішить така можливість, т. К. Я давно оцінила зручність подібної системи пошуку / установки в WordPress і часто помічала, що її не вистачає в Joomla!
Малюнок 3 - Менеджер розширень
Малюнок 4 - Менеджер модулів
Малюнок 5 - Менеджер шаблонів
Вище вже писала, що не завжди просто встановити розширення через адмінку, в таких випадках доводиться розпаковувати архів, закачувати через ftp-клієнт розширення в папку tmp (системна папка Joomla, знаходиться в корені системи) і вказувати в менеджері розширень шлях до папки з встановлюваним компонентом (плагіном / модулем). Після установки не забудьте почистити папку tmp, залишивши в ній тільки index.html.
Цю проблему можна віднести до мінусів системи, можливо, тому Joomla і називають «ненажерливої», тому що дана проблема частіше зустрічається при встановленні великих розширень і при цьому на невеликих хостингах.
Коротко про види сайтів, які можна створити за допомогою Joomla!
Як говориться в одному старому фільмі:
В принципі нічого немає неможливого. - Ви думаєте? - Для людини. З інтелектом.
Тепер, коли ви приблизно розумієте структуру і принцип роботи сайту на Joomla !, нескладно здогадатися, що в залежності від виду сайту, який ви хочете створити, потрібно вибрати відповідний компонент, набір модулів / плагінів і шаблон.
Для Joomla розроблені компоненти для створення блогів, форумів, інтернет-магазинів, каталогів, соціальних мереж, галерей, інформаційних сайтів, корпоративних сайтів і сайтів-візиток.
Сайт-візитка, інформаційний сайт, корпоративний - все це можна зробити, використовуючи базову комплектацію CMS Joomla !, кілька модулів / плагінів SEO і, наприклад, коментарі і плагін галереї.
оптимізація
Тепер поговоримо про те, що цікавить кожного читача нашого блогу - оптимізація сайту на Joomla. Один з важливих моментів в оптимізації сайту і в привабливості його для користувача - це зрозумілі посилання. Тому перш за все необхідно включити ЧПУ. Для цього в панелі управління Joomla знайдіть пункт «Налаштування» і встановіть перемикачі на «Так» для наступних пунктів:
- Включити SEF (ЧПУ)
- перенаправлення URL
Далі знайдіть в корені сайту (по ftp) htaccess.txt і перейменуйте в .htaccess.
Для кожної статті надані поля meta-keywords, meta-description, але title, відмінний від заголовка статті, задати не можна. Існує кілька варіантів розв'язання проблеми:
- прив'язати матеріал до пункту меню і в його налаштуваннях вказати унікальний title, що не завжди зручно / можливо (наприклад, якщо у вас 100 статей, кожної по пункту меню виділити нереально);
- написати скрипт, за допомогою якого можна буде встановити title;
- або поставити розширення для роботи з метатегами.
Існує безліч платних і безкоштовних розширень для управління SEF / SEO. Серед найпопулярніших, зручних і багатофункціональних я б відзначила компоненти sh404SEF (для Joomla версій V2.5, V3.x) і Artio JoomSEF. В даних розширеннях є можливість через зручну адмінку в одному місці відразу встановити потрібні метатеги і title, видалити дублі сторінок, встановити rel = "canonical" і т. Д. Для окремих компонентів існують свої додаткові SEO-плагіни.
Дублі. Багато, хто цікавиться даним питанням, знають, що ще одним мінусом (який лякає більшість потенційних користувачів) даної системи управління є дублі. Але ця проблема вирішується за допомогою компонента перенаправлення (попередньо плагін перенаправлення потрібно активувати в менеджері плагінів). В налаштуваннях даного компонента можна управляти старими / новими посиланнями, ставлячи / знімаючи редіректи на ваш розсуд. Також необхідно налаштувати перенаправлення для головної сторінки (що природно при оптимізації будь-якого сайту).
Карта сайту - плагін Xmap. Можна налаштувати карти в форматах html і xml. Потім не забудьте вказати лінк на вашу xml карту в файлі robots.txt. У тому ж robots.txt, який лежить в корені сайту, видаліть рядок, що закриває від індексації папку з картинками. Так-так, це нерозумно, але такий рядок є :).
Швидкість. Що стосується швидкості завантаження сайту на Joomla: головна порада - не ставте нічого зайвого (це правило однаково для всіх CMS). Продумайте ретельно, які функції вам потрібні, знайдіть оптимальний варіант між «зручно», «необхідно» і «просто красиво» (а це потрібно зробити власнику і розробнику будь-якого сайту). Залежно від того, які розширення та в якій кількості ви на систему «навішати», буде зрозуміло, потрібен вам розгін чи ні. Провести тест швидкості сайту і вибрати методи прискорення завантаження можна за допомогою Google Page Speed (як і для будь-якого сайту).
Що стосується зручності для адміністратора сайту - приємно, що є можливість редагування і створення матеріалів (при виведенні відповідного пункту меню) на сайті з фронтенда. Таким чином, якщо ви - власник інформаційного сайту на даній системі управління, а основні його сторінки - це матеріали, то вам навіть не доведеться заходити в адмінку. Досить буде авторизуватися з фронтенда, створювати статті і редагувати існуючі.
Я постаралася вказати основи спілкування з CMS Joomla як для розробника, так і для оптимізатора та адміністратора сайту. Сподіваюся, стаття була корисною. Чекаю коментарів.
Вдалого спілкування з CMS Joomla!
Підписатися на розсилку
Ще по темі:
Анна Себова
Web-розробник
Google+
Є питання?
Задайте їх прямо зараз, і ми відповімо в протягом 8 робочих годин.
Ви думаєте?