Перший крок у створенні онлайн-магазину - це вибір движка (CMS, система управління контентом). Процес складний, вимагає кропіткої підходу і міцних нервів. На цю тему вже випущені тонни інформації, на читання якої підуть роки. Щоб полегшити життя підприємцям, H & F розібрався, кому і які движки підходять.
Do It Yourself
Якщо ви вкрай далекі від програмування і інтернет-магазин вам потрібен, щоб продавати залишаються від онуків капкейкі, то SaaS (Software as a Service) сервіс - це ваш варіант. По суті це оренда CMS c щомісячною оплатою. У Росії послугу надають uCoz , Amiro.CMS , WebAsyst . Один з найпопулярніших - InSales . Він спеціалізується на SaaS, тому може запропонувати більш просунутий функціонал. Зареєструвавшись, ви отримуєте доступ до модульного конструктору сайту і бібліотеці шаблонів, а також місце на сервері. Все, що потрібно, - це оформити сайт і привласнити йому домен. Один-два дня роботи - і у вас є простенький, але свій інтернет-магазин. Це ж рішення вам запропонують на численних тренінгах «Як за один місяць створити інтернет-магазин і почати заробляти по 100 000 рублів».
Типовий проект
Якщо у вас є бачення стратегії масштабного розвитку продукту, то оренда CMS не підійде: більш широкий функціонал зажадає високої абонентської плати, при цьому ви все одно нічого не зможете доопрацювати на свій розсуд, так як не отримаєте доступ до вихідного коду. У такому випадку варто звернути увагу на готові коробкові (платні) або open source (безкоштовні) движки. наприклад, 1С-Бітрікс , NetCat , UMI.CMS , HostCMS , PHPShop , Simpla , VaMShop вимагають плати за свої продукти. безкоштовними будуть Joomla з встановленим плагіном VirtueMart, Drupal з надбудовою UberCart, а також OpenCart , PrestaShop (Хоча більшість модулів платні), osCommerce , Magento і багато інших.
Вони теж можуть поставлятися у вигляді набору модулів і не вимагати особливих навичок програмування, але до них потрібно буде прикупити ще послуги хостинг-провайдера. За пошуки краще братися з готовим технічним завданням на руках: чим більше базовий функціонал CMS збігається з вашими планами, тим менше буде потрібно доробок від програмістів. Популярні CMS мають менше помилок в коді і більш широкий вибір модулів, але чим старіше система, тим більш недосконалий у неї базовий код.
нетипової проект
Якими б повнофункціональними не могли бути відомі CMS, для нетривіального високонавантаженого проекту їх можливостей все одно недостатньо. Постійні доопрацювання, надбудови, переробки і без того неідеального коду перетворять систему в мастодонта, з яким зможуть впоратися тільки програмісти-засновники. В такому випадку або формується внутрішня команда розробки движка з нуля, або приймається якась приватна розробка веб-студії, з якої укладено договір на створення сайту. До останнього варіанту слід поставитися обережно, адже веб-студія отримає виняткове право на підтримку CMS, сторонній програміст в ній просто не розбереться.
На практиці власну CMS вам буде пропонувати будь-фрілансер, а ось подальший розвиток вашого сайту буде вже залежати від благополуччя і нахабства цього фахівця. Але навіть якщо вам попався професіонал своєї справи, який не збирається вас надувати, то це не означає, що проблем не виникне. Є маса прикладів, коли через амбітних планів розробка сайту затягувалася на довгі роки. Чим більш оригінальний сайт ви хочете зробити, тим більше часу потрібно на його створення. Але ж оригінальний дизайн не гарантує, що ваш бізнес тут же вистрілить.
На що варто звернути увагу:
Модуль, який відповідає за оформлення замовлення без реєстрації, є в більшості відомих CMS. Виняток можуть становити не підтримуються, неоновлювані движки, наприклад Shop-Script (безкоштовний движок від WebAsyst ). У нього, а також у open source-движків OpenCart і PrestaShop ви не знайдете можливість автоматичного розрахунку знижок. Зате вона є у інших безкоштовних платформ: osCommerce, Magento, UberCart, VirtueMart.
Добре працює пошук по сайту є у 1C-Бітрікс, UberCart, VirtueMart, NetCat, TYPO3, Amiro.CMS. У них же можна відразу підключити таку корисну функцію, як розмежування доступу користувачів. Наприклад, у сайту може бути позаштатний копірайтер, який не зможе впливати ні на які розділи, крім тематичних сторінок каталогу.
Недаремними можуть також виявитися візуальний редактор для роботи з контентом, можливість синхронізації з 1С, фільтр товарів за характеристиками, резервування товару, використання промокодом, модуль e-mail-розсилок. Велика частина цих опцій вже реалізована у всіх популярних движках. Але в будь-якому випадку ідеального движка не існує - кожен доведеться доопрацьовувати під себе.
Автор: Дар'я Мутовкін
фото: Viaframe