- Симптоми пошкодження фізичної поверхні або помилок файлової системи
- трохи теорії
- Чисто «логічні» дефекти
- програми
- Робота з Victoria DOS
- Victoria DOS: тест поверхні
- Victoria DOS: ремаппінг
- замість висновку
- Інші «програмки»
- сумісність
Напевно, користувач вже знає, що таке bad сектора на hdd ( «погані блоки») поверхні жорсткого диска. Якщо ви цей огляд читаєте, значить, як мінімум, уявляєте: що таке «жорсткий диск», і те, чого ви хочете в результаті добитися (видалити bad сектора на hdd). Але чи дійсно вони «погані», і наскільки цей дефект «апаратний» - спробуємо розібратися.
Симптоми пошкодження фізичної поверхні або помилок файлової системи
Симптоми «поганих» секторів ( «залізної» або «програмної» причини), можуть бути наступні:
- Повільний запуск встановлених додатків і / або самої ОС;
- Безпричинне порушення роботи деяких додатків (зникнення раніше внесених налаштувань, відсутність функцій);
- Зникнення папок і файлів, пошкодження файлів;
- Сильне уповільнення процесу копіювання при зверненні до файлів.
Як бачимо, нічого хорошого. Робота з вінчестером (жорстким диском) буде складатися з 2-х етапів, що відповідають на 2 різних питання: чи є на поверхні hdd фізичні дефекти, і (якщо - так) - як видалити bad сектора, щоб більше вони не поверталися.
Я писав уже в іншій статті про установку виндовс 7 з флешки , Так ось на диск з бід секторами вінду краще не встановлювати, на початку потрібно позбутися від них.
трохи теорії
На жорсткому диску, поверхня розбита на сектори. Кожен сектор на фізичній поверхні одного млинця називається «блок». Число блоків, якщо їх скласти і підрахувати в сумі - завжди буде більше, ніж число «показуються» вінчестером доступних блоків. Тобто, будь-який фірмою-виробником - робиться кілька (насправді - десятки) що не використовуються «частин» поверхні hdd - запасних блоків.
Те, як видаляти bad з вінчестера, стає зрозуміло з розумінням того, як саме працює електроніка hdd. Отримуючи «собі» адреса блоку, до якого треба звернутися (на читання / запис), ця адреса спочатку буде «переведений» в фізичну адресу блоку, що робиться за спеціальною таблицею (захистом в ПЗУ hdd).
У таблицю, замість фізичної адреси збійного блоку, невимушено і легко можна прошити адресу одного з вільних (запасних) блоків (див. Один абзац вище). Ми отримаємо в результаті «робочий» вінчестер. До речі, без зменшення логічного обсягу.
Примітка:
така операція «перепризначення» адреси блоку називається «ремаппінг», або - ремап.
Чисто «логічні» дефекти
Помилки можуть виникати не через фізичного пошкодження поверхні, а лише через порушення в логіці роботи одного сектора. Ці помилки, в свою чергу, діляться, теж, на виправні і не виправні. Відрізнити від фізичних дефектів, «логічні» можна тільки непрямим способом (використовуючи різні тести).
Виправні логічний дефект (софт-bad): коли контрольна сума логічного сектора не збігається з обчисленої контрольної сумою його даних. Таке може з'явитися, наприклад, через перешкоди і відключення живлення (і - всього лише). При наступному включенні, вінчестер спершу прочитає дані, вирахує контрольну суму, порівняє отримане з записаним. Загалом, в таких випадках обладнання видає повідомлення помилку. З боку ж операційної системи, це виглядає, як «справжній» bad.
На жаль, ні засобами операційної системи, ні в BIOS, логічний дефект самостійно виправити не можна. Контролер вінчестера помилку теж не скоректує: він марно намагається прочитати цей сектор з третьої, з четвертої спроби, і коли не виходить - намагається допомогти, підлаштовуючи сервосистему і канал читання ... При цьому лунає той самий «скрегіт», несамовитий і добре знайомий власникам «убитих »гвинтів.
Примітка: не варто побоюватися, що «головки» шкребуть по поверхні. Скрегіт йде від котушки на шпинделі (коромислі), постійно намагається налаштувати «правильний» кут.
Ну, і, в такому випадку, як видалити bad, коли він - логічний? Що може допомогти? Примусова перезапис всіх секторів (спеціальною програмою, в обхід навіть BIOS-а) - хороший засіб від цього. Після заповнення поверхні тільки «нулями» (потім - «одиницями», потім - знову «нулями»), логічний bad - зникає безслідно.
Але є «невиправні» логічні помилки. Помилки ці відносяться до низкорівневому форматування вінчестера. Сам дефект - при цьому, виглядає так само. Невиправними ж, такі дефекти вважають тому, що їх виправлення потребують зробити «правильний» форматування на низькому рівні, що звичайному користувачеві найчастіше недоступно (без фірмових утиліт low-level format, та й «кріплення» гвинта має бути нерухомо). У побуті, такі блоки вінчестера відключаються тими ж способами, що і «фізичний» bad - тобто, ремапом. Не страшно.
програми
Для логічного «затирання» поверхні (заповнення відбувається «0» -ми і «1» -ми):
fjerase, wdclear, zerofill.
Zerofill гойдається тут . У багатьох зараз пішла мода «обзивати» подібний метод роботи з hdd не інакше, як «низькорівневе форматування». Ну, гаразд (все одно, програма - тільки заповнить «0» -ми, не більше).
Для роботи з фізичними вадами (і для тесту поверхні hdd), ми розглянемо роботу з програмою Victoria for DOS 3.5.
Образ завантажувального CD-диска з Вікторією - качаємо тут .
У rar-архіві, якщо його розпакувати, буде один файл - файл .iso (образ завантажувального диска CD).
Робота з Victoria DOS
По-перше, чому саме ДОС-режим, а не Windows? Справа в тому, що якщо hdd - один, і на ньому встановлена Windows, з-під якої запустити Victoria win-32 - нічого «ремапіть» тоді не вийде, зі зрозумілих причин (не можна прати Windows).
Тому, беремо чисту болванку CD, пишемо на неї штамп завантаження, і завантажується з цього CD:
Вибравши перший пункт, тиснемо на «Enter».
Примітка: такий завантажувальний диск (або - флешку), ви можете створити і самі. Зробивши просто завантажувальний диск / флешку з ДОС, потім, перенісши на неї (додавши) файли Victoria (архів - качати тут: http://www.hdd-911.com/index.php?option=com_docman&Itemid=31&task=view_category&catid=69&order = dmdate_published & ascdesc = DESC).
Що ми повинні спочатку натиснути (щоб жорсткий диск - визначився)? Тиснемо «F2».
Якщо після цього, програма не знайде вінчестер - зробити це можна самим. Тиснемо «P» на клавіатурі, з'явиться меню «Вибір порту HDD» - ми виберемо «Ext. PCI ATA / SATA »(« стрілки », і -« Enter »):
Примітка: інші пункти потрібні, якщо у вас системна плата з контролерами IDE (до одного з яких підключений вінчестер стандарту PATA).
І, в списку - має бути видно потрібний нам hdd (за назвою фірми / моделі). Для вибору hdd, набираємо номер каналу (на якому він знаходиться). Тиснемо «Enter». Усе.
Після цього, можна працювати з вінчестером: проводити тест і «ремапіть».
Примітка: якщо вінчестерів в системі декілька - чинимо аналогічним способом (натиснути клавішу «P», і так далі).
Для початку, подивимося, скільки «поганих» блоків уже було перепризначено (для нового hdd, цей показник може дорівнювати тільки «нулю»):
Для появи цього екрану, ми натиснули «F9». Зверніть увагу на п'ятий рядок - це і є кількість секторів, які були «перепризначено» (re-allocated sector count - лічильник перепризначених секторів).
Тут, значення дорівнює 100 (реальне значення - перший стовпець). Ну, це - не є добре. Всього, у різних фірм (які виробляють вінчестери), максимальне число re-allocated блоків, не може перевищувати «критичний» - в кілька сотень (скажімо так - 200-300).
Victoria DOS: тест поверхні
Для запуску тесту поверхні, тиснемо «F4»:
Ми залишаємо, як є - все показники (початок і кінець диска, режим «лінійного» читання, і, на даному етапі - «ігнор» для bad-блоків). Запускається тест - натисканням «Enter»:
Як бачимо, при виконанні тесту, відображається, скільки блоків читаються з надмірно великим часом доступу. Число блоків, які є bad - також, підраховується (але зараз ми не знаємо, «програмні» вони, чи - дефекти поверхні).
Victoria DOS: ремаппінг
Отже, тест поверхні - показав, що число збійних блоків більше нуля. Не поспішайте відразу переходити до операції ремаппінга (яка буде розглянута нижче).
«Погані» сектора можуть виникнути по «програмної» причини. Як усувати в цьому випадку - розглянуто вище. Не полінуйтеся, запустіть програму ZeroFill (або подібну їй). Іноді, видалити всі «збійні» блоки можна після двох-трьох прогонів програмних засобів.
Також (як не смішно), низька швидкість читання періодично повторюваних блоків - можлива через поганого контакту роз'єму SATA. Можна, до речі, спробувати переключити вінчестер в більш повільний режим (перемичка - на корпусі hdd, включаємо «150 мегабіт»).
І тільки, якщо з цих двох способів - жоден з них не допоміг (число і розташування bad-блоків, після повторно проведеного тесту, не змінилося) - переходимо до ремаппінгу:
Як і для «тесту», тиснемо «F4». У меню, стрілкою «вниз», йдемо на «Ignore bad blocks» - рядок.
Тепер - увага! - стрілками «вліво» і «вправо», вибирається «Classic REMAP». Натискається «Enter». Всі (будем ждать).
Зазвичай, тестування поверхні, займає від години і більше (для 500-750 Гігабайт). Ну а для 2 терабайтний, та ще 5000 об / хв. - і 3 години буде мало (з режимом «ремаппінга» - довше, але, не набагато).
По завершенні роботи, отримаємо «хороший» вінчестер. Можна - провести ще раз, заключний «тест». Число «перепризначених» блоків - підсумовано з уже наявними (дивитися, як говорили - «F9», в п'ятому рядку).
Якщо ви провели тест поверхні, і в результаті - бачите, що число потребують «ремаппінге» блоків виходить за межі кількох сотень (припустимо: було - 100, з'явилося - ще 200) - від «самостійного» ремонту краще відмовитися, і зовсім.
замість висновку
Ремапіть - це добре. Якщо така можливість - ще є (якщо сумарне число перепризначених блоків не перейшло якесь «критичний» значення), нею можна скористатися. Хоча, і «довговічність» після такого методу (тобто, на скільки днів вистачить вінчестера) - завжди під сумнівом. Цей параметр - не прогнозується (може, вінчестера вистачить ще на 2 дні, може - на місяць, і т. Д). Перенесіть всі потрібні дані, як тільки доступ до них - з'явиться знову.
Процедура «ремаппінга" не затирає дані, тобто програма намагається «прочитати» поганий блок, і скопіювати дані. Однак, по можливості, перед ремапом все ж рекомендується робити резервну копію жорсткого диска (програмою Ghost, наприклад).
(Не обов'язково): замість режиму «Classic REMAP», Victoria 3.5 дозволяє вибрати «Advanced REMAP». Що можна зробити, якщо «стандартний» ремап не зміг допомогти повністю на 100% (залишилися 2-3 «поганих» блоку).
Як бачимо, робота з вінчестером займає багато часу. А також, вимагає від користувача наявності знань і максимуму акуратності (за умови, що ви розумієте сенс операцій, вироблених за допомогою цих програм).
У більш складних випадках (гвинт не визначається програмою; після визначення - зависає система) - так чи інакше, потрібно кваліфіковане втручання. Крім «поганих» секторів, можливо, проблеми є і в контролері жорсткого диска (в його «електроніці»). Самостійно - вже не вирішити це.
З'явилися «збійні» сектора? Не вмикайте їх «виправлення» з самої Windows! Звичайно, при цьому, вона (тобто, Віндовз) буде «ремапіть» кожен сектор, який є «збійних» для неї (ну, а - чи потрібно це?).
Інші «програмки»
Як подивитися число «перепризначених» секторів прямо з Windows?
Є багато програм, що показують дані ПЗУ жорсткого диска (дані SMART). Наприклад, це Everest (качаємо-запускаємо-дивимося):
Програма абсолютно безкоштовна. Завантажити її - простіше тут: http://www.aida64.com/downloads/aida64extreme270exe. Перші 30 днів - доступні всі функції (але, крім, як «дивитися», Everest, вона ж Aida, нічого не вміє).
Або, можна скачати Вікторію - вже для Windows (починаючи від версії 4.0): http://www.hdd-911.com/index.php. Йдемо в розділ «Файли»:
Як бачите, оф. сайт містить обидві версії (для DOS і для Windows).
сумісність
Victoria-DOS (3.5х) - сумісна з контролерами SATA (SATA-2). Також - і з IDE, інтегрованими в системну плату.
Це був огляд про bad сектора на hdd.
Як перевірити жорсткий диск?
Ну, і, в такому випадку, як видалити bad, коли він - логічний?Що може допомогти?
Php?
Що ми повинні спочатку натиснути (щоб жорсткий диск - визначився)?
З'явилися «збійні» сектора?
Ну, а - чи потрібно це?
Як перевірити жорсткий диск?