Вірш А. А. Блоку «Про доблесті, про подвиги, про славу ...» (Сприйняття, тлумачення, оцінка)



Є що додати?
Надсилай нам свої роботи, отримуй litr `и і обмінюй їх на майки, зошити і ручки від Litra.ru!

/ твори / Блок А.А. / Різне / Вірш А. А. Блоку «Про доблесті, про подвиги, про славу ...» (Сприйняття, тлумачення, оцінка)

Вірш «Про доблесті, про подвиги, про славу ...» було написано 30 грудня 1908 року. Воно входить в цикл «Відплата» (1908 - 1913), назва якого вже говорить про головну тему циклу - покарання, підсумку людської долі.
Цей вірш засноване на реальних біографічних події: в 1908 році дружина поета Л. Д. Менделєєва залишає його, надходить на сцену театру Мейєрхольда і їде з трупою на гастролі. Взагалі, поезія Блоку автобіографічна: ліричний герой часто збігається з особистістю автора. Почуття героя дуже реальні. За сюжетом він розкриває нам тільки одна подія - догляд жінки з його життя. Сюжетом вірші є розповідь ліричного героя про страждання від втрати любові. Перед нами не просто ліричний твір - перед нами сповідь героя.
Перше чотиривірш відносить нас в минуле, коли ще нічого не віщувало трагедії:
Про доблесті, про подвиги, про славу
Я забував на сумною землі,
Коли твоє обличчя в простій оправі
Переді мною сяяло на столі.
У двох останніх рядках поет говорить не про жінку, а лише про її фотографії. Ми дізнаємося, що кохана покидає його, в початковій сходинці другого чотиривірші: «Але час настав, і ти пішла з дому». Далі сюжет розвивається таким чином: від поета йде кохана жінка, він сердиться і ображається ( «Я кинув в ніч заповітне кільце», «... я забув прекрасне обличчя»), але почуття не дають йому спокою ( «І згадав я тебе перед аналоєм» , «я кликав тебе», «я сльози лив»). Нарешті, герой прощає жінку, називає її «милою» і «ніжною» і приймає рішення відпустити свою любов в душі:
Твоє обличчя в простій оправі
Своєю рукою прибрав я зі столу.
Таким чином, вірш ділиться на три великі частини ( «я забував» - «і згадав я» - «прибрав я зі столу»). Цей поділ створює кільцеву композицію вірша і відповідає минулого, сьогодення і майбутнього часу.
Для того, щоб точніше зрозуміти основну думку вірша, треба звернути увагу на часи дієслів. Всі дієслова вжиті в минулому часі. Можливо, герой не страждає в цю хвилину. Він розповідає нам про ті страждання, які вже випробував. Тільки в одному рядку вірша є дієслово в теперішньому часі: «Я міцно сплю, мені сниться плащ твій синій ...» Цей рядок перевертає все вірш і робить його світлим, сповненим тихого смутку, а не страждань. Герой любив, але тепер він «міцно спить», і душа його заспокоїлася.
Цікаво у вірші розкритий жіночий образ. Всього за кількома штрихами ми можемо визначити, яка ця героїня - кохана поета. По-перше, її обличчя прекрасно. Вона незалежна ( «ти пішла з дому», «ти віддала свою долю іншому»), тобто сама вправі розпоряджатися своєю долею. Вона безстрашна ( «В сиру ніч ти з дому пішла») і гордовита ( «... де притулок своїй гордині ... знайшла ...») В той же час, ця жінка ніжна.
Вражає ставлення героя до своєї коханої: він майже обожнює її ( «... ти не озирнулася», «... ти не зійшла»). Вона як би примарна, адже у вірші немає конкретного опису зовнішності жінки. Поет говорить не про особу, а лише про фотографії, як про ікону, яка сяяла на столі. І навіть в своїх снах йому сниться не обличчя, а «плащ ... синій».
Символічність - основна риса в ліриці Блоку. «Заповітне кільце», яке ліричний герой «кинув в ніч», символізує любовний обітницю, даний один одному. Двічі в вірші використовується символ «синього плаща». Синій колір для Блоку означає височина, романтичність, приналежність чогось неземного. У поєднанні зі словом «плащ», який символізує дорогу, «синій» може означати колір розлуки, печалі, тривоги, самотності.
В даному вірші Блок використовує такі художні засоби: епітети ( «сумною землі», «заповітне кільце», «сиру ніч»), метафори ( «летіли дні», «обличчя сяяло», «кинув в ніч», «вино і пристрасть терзали життя мою »), перифраз (« крутись проклятим роєм »). Вірш написаний п'ятистопним ямбом. Рима в творі перехресна.
Дуже цікава інтонація вірша. Чергування інверсії і звичайного порядку слів дозволяють передати почуття і емоції героя. Многоточия створюють відчуття недомовленості, замовчування. Вірш дуже жваво завдяки великій кількості дієслів.
Перші рядки - «Про доблесті, про подвиги, про славу» - наводять на думки про ратні подвиги на полі битви, ім'я якому - життя. Але для цієї боротьби необхідно творче начало - любов. З її втратою мрії про подвиги і славу стають безглуздими.


0 людей, які переглянули цю сторінку. Зареєструйся або увійди і дізнайся скільки людина з твоєї школи вже списали цей твір.



Дивіться також по різним творам Блоку:


Є що додати?

Дополнительная информация

rss
Карта