Віртуальні мобільні оператори: що це і як працює

  1. Історія виникнення
  2. Поточна ситуація
  3. підсумки

12 Июля, 2017, 16:00

7636

Один з найбільших віртуальних мобільних операторів в світі LycaMobile планує вихід на ринок України. Оператор вже отримав необхідні дозволи від НКРЗІ і домовився з компанією «Укртелеком» про оренду потужностей. Для України це не перший подібний досвід: спроби запустити віртуального мобільного оператора були і раніше. Але велика іноземна компанія робить це вперше. Редакція AIN.UA розповідає, як з'явилися віртуальні мобільні оператори, як вони працюють і кому це потрібно.

Віртуальний оператор мобільного зв'язку (англ. MVNO, mobile virtual network operator) - оператор мобільного зв'язку, який використовує інфраструктуру іншого оператора, але продає послуги під власною торговою маркою.

Не потрібно отримувати ліцензії зв'язку, найчастіше використовується загальна мобільна мережа з базовим оператором, система розрахунків також часто єдина - така схема роботи дозволяє віртуальному оператору виключити значні витрати на побудову і підтримання мобільної мережі. Простіше кажучи, потужності звичайного оператора беруться віртуальним в оренду.

Станом на кінець 2014 року, всього в світі налічувалося 992 віртуальних оператора і 260 суб-брендів (MVNO, створених базовим мобільним оператором). Це в цілому більше 1250 постачальників мобільних послуг в усьому світі, організованих в MVNO, і це не враховуючи повноцінних мобільних операторів.

за даними GSMA Intelligence за 2015 рік, дві третини MVNO-операторів знаходяться в країнах Європи (585), за ними слідують Азіатсько-Тихоокеанський регіон (129) і Північна Америка (107). Сектор MVNO залишається в зародковому стані на ринках Африки на південь від Сахари, де представлено тільки вісім MVNO в регіоні. «Міжнародні» MVNO, тобто ті, які націлені на мандрівників і, отже, працюють на декількох ринках, складають 10% світових MVNO.

Історія виникнення

Перші домовленості віртуальних операторів мобільного зв'язку - MVNO - з мобільними операторами відносяться до 1990-х років, коли європейський ринок телекомунікацій побачив лібералізацію ринку, кращу мережеву технологію 2G і подальший стрибок у використанні мобільного зв'язку абонентами.

Компанія Sense Communications боролася за доступ до частот оператора мобільної мережі в Скандинавії в 1997 році. Sense змогла домовитися про запуск MVNO в Фінляндії, але не змогла переконати операторів в Швеції, Данії і Норвегії. Компанія звернулася до регуляторів ЄС, пославшись на положення, які вимагали від операторів мобільного мережі дозволити приєднання нових учасників, але вимога Sense було відхилено.

Компанія звернулася до регуляторів ЄС, пославшись на положення, які вимагали від операторів мобільного мережі дозволити приєднання нових учасників, але вимога Sense було відхилено

Незважаючи на невдачу Sense, регулятор в Данії бачив в моделі MVNO економічно ефективний шлях для виходу на ринок телекомунікаційних компаній, а в травні 2000 року було прийнято законодавство, відповідно до якого від найбільших мережевих операторів потрібно відкриття доступу до їх інфраструктурі. Завдяки новим правилам, MVNO в Скандинавії виросли до ринкової частки більш ніж на 10%.

В Україні на початку також 2000-х були віртуальні оператори, основні з яких позиціонувалися як мобільні оператори для молоді - JEANS та djuice.

У 2008 клієнтів JEANS перевели в «МТС», абоненти djuice залишалися абонентами віртуального оператора трохи довше - до жовтня 2013 року. У «МТС» і «Київстар» тоді були й інші проекти - Ecotel і «Мобілич» відповідно, але вони не були такими успішними.

Свій віртуальний оператор в той час запустив і «ПриватБанк» - Privat: mobile, який проіснував два роки - з 2005 по 2007.

Поточна ситуація

За даними звіту Transparency Market Research, світовий ринок MVNO досягне більше $ 75 млрд в 2023 році, а середньорічний темп зростання оцінюється в 7,4% з 2015 по 2023. Зростання ринку в період до 2022 року, по даними Global Market Insights, становить ще більше - $ 85 млрд США. На даний момент найбільш успішні міжнародні мобільні віртуальні оператори - Virgin Mobile і LycaMobile.

Virgin Mobile - оператор, який працює на території США, Великобританії, Франції, Польщі, Австралії, Канади, Південної Африки, Мексики, Колумбії, Чилі, Саудівської Аравії і ОАЕ. Компанія почала свою роботу в 1999 році. Вона не володіє власною мережею, а орендує мобільні мережі вже існуючих операторів: наприклад, у Великобританії Virgin Mobile використовує мережі компанії T-Mobile, в США - компанії Sprint.

LycaMobile, про яку ми писали раніше , Працює в 21 країнах, її клієнтами є понад 16 млн осіб, оборот за 2015 рік - 1,6 млрд євро. Крім телеком-бізнесу, Lyca Group розвиває також такі напрямки, як банківський бізнес (LycaMoney, LycaRemit), туристичні послуги (LycaFly) і лотерейні сервіси (LycaLotto).

Крім телеком-бізнесу, Lyca Group розвиває також такі напрямки, як банківський бізнес (LycaMoney, LycaRemit), туристичні послуги (LycaFly) і лотерейні сервіси (LycaLotto)

Є успішні приклади запуску і компаніями, для яких мобільний бізнес не є основним.

Tesco - перший в Великобританії і третій в світі рітейлер за величиною прибутку. Має магазини в 12 країнах Азії та Європи і є лідером на ринку продуктів харчування у Великобританії, де частка ринку становить близько 28,4%. Tesco запустив власного віртуального оператора Tesco Mobile в Великобританії в 2003 році, де зараз обслуговує близько 4 млн абонентів. Також Tesco Mobile працює в Ірландії, Словаччині, Чехії та Таїланді.

Auchan - рітейлер, який присутній в 16 країнах і володіє близько 640 гіпермаркетами та 2900 супермаркетами по всьому світу, також має власного мобільного оператора - A-Telecom (Auchan-Telecom).

В Україні єдиного віртуального мобільного оператора серед ритейлерів запустила група компаній Fozzy Group. Оператор Yezzz! пропонується для гостей торгової мережі «Сільпо» і працює на базі ПрАТ «ВФ УКРАЇНА» з кінця 2015 року. Правда, популярним він так і не став.

підсумки

Запуск віртуального оператора - це підвищення лояльності клієнта. Компанії шукають нові способи монетизації, і запуск «особистого» мобільного оператора банком або рітейлером разом з уже існуючими послугами може підвищити лояльність старих клієнтів і залучити нових. Змінився стиль споживання послуг: клієнт не хоче отримувати окремо послуги мобільного зв'язку, окремо банківські сервіси - йому потрібен набір послуг «все в одному», так звані пакетні пропозиції, які, як правило, «оптом дешевше».

Для клієнтів перевагою є низькі тарифи, особливо для мігрантів і мандрівників - дешеві міжнародні дзвінки - чи для прихильників певного бренду, будь-то ритейлер або банк - нарахування бонусів або Кешбек за покупки.

Інше питання, чи буде запуск віртуального оператора успішним, і чи є попит на його послуги в Україні.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Помітили помилку?

Дополнительная информация

rss
Карта