12 Июля, 2017, 16:00
7636
Один з найбільших віртуальних мобільних операторів в світі LycaMobile планує вихід на ринок України. Оператор вже отримав необхідні дозволи від НКРЗІ і домовився з компанією «Укртелеком» про оренду потужностей. Для України це не перший подібний досвід: спроби запустити віртуального мобільного оператора були і раніше. Але велика іноземна компанія робить це вперше. Редакція AIN.UA розповідає, як з'явилися віртуальні мобільні оператори, як вони працюють і кому це потрібно.
Не потрібно отримувати ліцензії зв'язку, найчастіше використовується загальна мобільна мережа з базовим оператором, система розрахунків також часто єдина - така схема роботи дозволяє віртуальному оператору виключити значні витрати на побудову і підтримання мобільної мережі. Простіше кажучи, потужності звичайного оператора беруться віртуальним в оренду.
Станом на кінець 2014 року, всього в світі налічувалося 992 віртуальних оператора і 260 суб-брендів (MVNO, створених базовим мобільним оператором). Це в цілому більше 1250 постачальників мобільних послуг в усьому світі, організованих в MVNO, і це не враховуючи повноцінних мобільних операторів.
за даними GSMA Intelligence за 2015 рік, дві третини MVNO-операторів знаходяться в країнах Європи (585), за ними слідують Азіатсько-Тихоокеанський регіон (129) і Північна Америка (107). Сектор MVNO залишається в зародковому стані на ринках Африки на південь від Сахари, де представлено тільки вісім MVNO в регіоні. «Міжнародні» MVNO, тобто ті, які націлені на мандрівників і, отже, працюють на декількох ринках, складають 10% світових MVNO.
Історія виникнення
Перші домовленості віртуальних операторів мобільного зв'язку - MVNO - з мобільними операторами відносяться до 1990-х років, коли європейський ринок телекомунікацій побачив лібералізацію ринку, кращу мережеву технологію 2G і подальший стрибок у використанні мобільного зв'язку абонентами.
Компанія Sense Communications боролася за доступ до частот оператора мобільної мережі в Скандинавії в 1997 році. Sense змогла домовитися про запуск MVNO в Фінляндії, але не змогла переконати операторів в Швеції, Данії і Норвегії. Компанія звернулася до регуляторів ЄС, пославшись на положення, які вимагали від операторів мобільного мережі дозволити приєднання нових учасників, але вимога Sense було відхилено.
Незважаючи на невдачу Sense, регулятор в Данії бачив в моделі MVNO економічно ефективний шлях для виходу на ринок телекомунікаційних компаній, а в травні 2000 року було прийнято законодавство, відповідно до якого від найбільших мережевих операторів потрібно відкриття доступу до їх інфраструктурі. Завдяки новим правилам, MVNO в Скандинавії виросли до ринкової частки більш ніж на 10%.
В Україні на початку також 2000-х були віртуальні оператори, основні з яких позиціонувалися як мобільні оператори для молоді - JEANS та djuice.
У 2008 клієнтів JEANS перевели в «МТС», абоненти djuice залишалися абонентами віртуального оператора трохи довше - до жовтня 2013 року. У «МТС» і «Київстар» тоді були й інші проекти - Ecotel і «Мобілич» відповідно, але вони не були такими успішними.
Свій віртуальний оператор в той час запустив і «ПриватБанк» - Privat: mobile, який проіснував два роки - з 2005 по 2007.
Поточна ситуація
За даними звіту Transparency Market Research, світовий ринок MVNO досягне більше $ 75 млрд в 2023 році, а середньорічний темп зростання оцінюється в 7,4% з 2015 по 2023. Зростання ринку в період до 2022 року, по даними Global Market Insights, становить ще більше - $ 85 млрд США. На даний момент найбільш успішні міжнародні мобільні віртуальні оператори - Virgin Mobile і LycaMobile.
Virgin Mobile - оператор, який працює на території США, Великобританії, Франції, Польщі, Австралії, Канади, Південної Африки, Мексики, Колумбії, Чилі, Саудівської Аравії і ОАЕ. Компанія почала свою роботу в 1999 році. Вона не володіє власною мережею, а орендує мобільні мережі вже існуючих операторів: наприклад, у Великобританії Virgin Mobile використовує мережі компанії T-Mobile, в США - компанії Sprint.
LycaMobile, про яку ми писали раніше , Працює в 21 країнах, її клієнтами є понад 16 млн осіб, оборот за 2015 рік - 1,6 млрд євро. Крім телеком-бізнесу, Lyca Group розвиває також такі напрямки, як банківський бізнес (LycaMoney, LycaRemit), туристичні послуги (LycaFly) і лотерейні сервіси (LycaLotto).
Є успішні приклади запуску і компаніями, для яких мобільний бізнес не є основним.
Tesco - перший в Великобританії і третій в світі рітейлер за величиною прибутку. Має магазини в 12 країнах Азії та Європи і є лідером на ринку продуктів харчування у Великобританії, де частка ринку становить близько 28,4%. Tesco запустив власного віртуального оператора Tesco Mobile в Великобританії в 2003 році, де зараз обслуговує близько 4 млн абонентів. Також Tesco Mobile працює в Ірландії, Словаччині, Чехії та Таїланді.
Auchan - рітейлер, який присутній в 16 країнах і володіє близько 640 гіпермаркетами та 2900 супермаркетами по всьому світу, також має власного мобільного оператора - A-Telecom (Auchan-Telecom).
В Україні єдиного віртуального мобільного оператора серед ритейлерів запустила група компаній Fozzy Group. Оператор Yezzz! пропонується для гостей торгової мережі «Сільпо» і працює на базі ПрАТ «ВФ УКРАЇНА» з кінця 2015 року. Правда, популярним він так і не став.
підсумки
Запуск віртуального оператора - це підвищення лояльності клієнта. Компанії шукають нові способи монетизації, і запуск «особистого» мобільного оператора банком або рітейлером разом з уже існуючими послугами може підвищити лояльність старих клієнтів і залучити нових. Змінився стиль споживання послуг: клієнт не хоче отримувати окремо послуги мобільного зв'язку, окремо банківські сервіси - йому потрібен набір послуг «все в одному», так звані пакетні пропозиції, які, як правило, «оптом дешевше».
Для клієнтів перевагою є низькі тарифи, особливо для мігрантів і мандрівників - дешеві міжнародні дзвінки - чи для прихильників певного бренду, будь-то ритейлер або банк - нарахування бонусів або Кешбек за покупки.
Інше питання, чи буде запуск віртуального оператора успішним, і чи є попит на його послуги в Україні.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.
Помітили помилку?