- Вірус зашифрував файли в xtbl
- Шкідливі програми Trojan-Ransom.Win32.Aura і Trojan.Ransom.Win32.Rakhni
- Інші різновиди вірусів-шифрувальників
Існує велика кількість найрізноманітніших шкідливих програм. Серед них зустрічається вкрай неприємні віруси-шифрувальники, які потрапивши на комп'ютер, починають шифрувати файли користувачів. У деяких випадках є непогані шанси розшифрувати свої файли, але буває, що це і не вдається. Ми розглянемо всі необхідні дії, як для першого, так і для другого випадку в випадки коли вірус зашифрував файли.
Ці віруси можуть трохи відрізнятися, але в цілому, їх дії завжди одні й ті ж:
- встановитися на комп'ютер;
- зашифрувати всі файли, які можуть мати хоч якусь цінність (документи, фотографії);
- при спробі відкрити ці файли, вимагати від користувача внесення певної суми на гаманець або рахунок зловмисника, інакше доступ до вмісту ніколи не відкриється.
Вірус зашифрував файли в xtbl
В даний час отримав досить велике поширення вірус, здатний зашифровувати файли і змінювати їх розширення на .xtbl, а так само замінювати їх назва на абсолютно випадкові символи.
Крім того, на видному місці створюється спеціальний файл з інструкціями readme.txt. У ньому, зловмисник, ставить користувача перед фактом того, що все його важливі дані були зашифровані і тепер їх так просто не відкрити, доповнюючи це тим, що для повернення всього до свого попереднього стану, необхідно виконати певні дії пов'язані з передачею грошей шахраєві (зазвичай, перед цим необхідно відправити певний код на один із запропонованих адрес електронної пошти). Часто такі послання ще доповнюються припискою, що при спробі самостійно розшифрувати всі свої файли, ви ризикуєте їх навіки втратити.
Що тоді робити, запитаєте ви? Пропонуємо кілька порад, які допоможуть повернути всі свої дані і при цьому, ви не будете йти на поводу у шахраїв і дарувати їм свої гроші. І так, що потрібно зробити:
- Якщо вмієте працювати в диспетчері завдань, то негайно припиніть шифрування файлів, зупинивши підозрілий процес. Одночасно з цим, вимкніть комп'ютер від інтернету - багатьом шифрувальником необхідне підключення до мережі.
- Візьміть листочок і запишіть на нього код, пропонований для відправки на пошту зловмисникам (листочок тому, що файл, в який будете записувати так само може стати недоступним для читання).
- За допомогою антивірусних засобів Malwarebytes Antimalware, пробного Антивірусу Kaspersky IS або CureIt, видалити шкідливу програму. Для більшої надійності, краще послідовно скористатися всіма запропонованими засобами. Хоча Антивірус Касперського можна не встановлювати, якщо в системі вже є один основний антивірус, інакше можуть виникнути програмні конфлікти. Всі інші утиліти можете застосовувати в будь-якій ситуації.
- Почекати, поки одна з антивірусних компаній не розробить робочий дешифратор для таких файлів. Оперативніше всього справляється Kaspersky Lab.
- Додатково, ви можете відправити на [email protected] копію файлу, що був зашифрованістю, з необхідним кодом і якщо є, цей же файл в первісному вигляді. Цілком можливо, це може прискорити розробку методу дешифровки файлів.
Ні в якому разі не виконуйте:
- перейменування цих документів;
- зміна їх розширення;
- видалення файлів.
Зараз, це все основні рекомендації, яких варто дотримуватися, якщо ваші файли були зашифровані і стали не відрізняються один від іншого, маючи розширення xtbl і випадкові назви.
Шкідливі програми Trojan-Ransom.Win32.Aura і Trojan.Ransom.Win32.Rakhni
Ці троянські програми також займаються шифруванням файлів користувачів з подальшим вимаганням. При цьому, у зашифрованих файлів можуть бути наступні розширення:
- .locked
- .crypto
- .kraken
- .AES256 (не обов'язково цей троян, є й інші, які встановлюють цей же розширення).
- .codercsu @ gmail_com
- .enc
- .oshit
- Та інші.
На щастя, вже створена спеціальна утиліта для розшифровки - RakhniDecryptor. Завантажити її можна з офіційного сайту .
На цьому ж сайті можна ознайомитися з інструкцією, детально і наочно показує, як користуватися утилітою для розшифровки всіх файлів, над якими попрацював троян. В принципі, для більшої надійності, варто виключити пункт видалення зашифрованих файлів. Але швидше за все, що розробники добре постаралися над створенням утиліти і цілісності даних нічого не загрожує.
Ті, хто користується ліцензійним антивірусом Dr.Web, мають безкоштовний доступ до розшифровки від розробників http://support.drweb.com/new/free_unlocker/.
Інші різновиди вірусів-шифрувальників
Іноді можуть траплятися й інші віруси, шифрувальні важливі файли і що вимагають оплату за повернення всього в первинний вигляд. Пропонуємо невеликий список з утилітами для боротьби з наслідками роботи найбільш поширених вірусів. Там же ви зможете ознайомитися з основними ознаками, за якими можна відрізнити ту чи іншу троянську програму.
Крім того, хорошим способом буде сканування свого ПК антивірусом Касперського, який виявить непроханого гостя і присвоїть йому назву. За цей титул вже можна шукати і дешифратор для нього.
- Trojan-Ransom.Win32.Rector - типовий шифратор-вимагач, який вимагає відправити смс або виконати інші дії подібного роду, беремо дешифратор по цієї засланні.
- Trojan-Ransom.Win32.Xorist - різновид попереднього трояна, дешифратор з керівництвом по його застосуванню можете отримати тут .
- Trojan-Ransom.Win32.Rannoh, Trojan-Ransom.Win32.Fury - для цих хлопців так само є спеціальна утиліта, дивимося по засланні .
- Trojan.Encoder858, Trojan.Encoder.741 - ці шкідливий можна виявити утилітою CureIt. У них схожі назви, але можуть відрізнятися номера в кінці імені. Дешифратор шукаємо за назвою вірусу або, якщо користуєтеся ліцензійним Dr.Web, можете вдатися до допомоги спеціального ресурсу .
- CryptoLacker - щоб повернути свої файли, відвідайте даний сайт і через нього згенеруйте спеціальну програму для відновлення своїх документів.
Нещодавно, Лабораторія Касперського співпрацюючи зі своїми колегами з Нідерландів, створила декріптор дозволяє відновити файли після того, як над ними попрацював вірус CoinVault.
У коментарях можете ділитися своїми способами дешифрування файлів, адже ця інформація буде корисна і іншим користувачам, які можуть зіткнутися з подібним шкідливим програмним забезпеченням.
Що тоді робити, запитаєте ви?