«Вони думають, що поїдуть до Лондона і Парижа»: представник МГИМО розвінчав міфи про вуз та дипломатів

Андрій Ємелін, керівник Школи МГИМО, вміє знаходити майбутніх дипломатів в регіонах

У Єкатеринбурзі стартує другий рік навчання в Школі міжнародної дипломатії МДІМВ . Проект збирає хлопців з усього міста на базі 37-ї гімназії. Керівник Школи Андрій Ємелін розповів нам про те, чи реально екатерінбуржцам надійти в один з найпрестижніших вузів країни і де насправді працюють випускники МГИМО.

- МДІМВ - це все-таки невеликий галузевий вуз, де готують фахівців для роботи в Міністерстві закордонних справ і роботи за кордоном, - розповів Андрій Ємелін. - Головний вуз - це МГУ. Інша справа, що МДУ величезний - є дуже сильні факультети, є слабший. А є вузи галузеві: економіка - ВШЕ, для технарів - Бауманка, для торговельної галузі - «Плешка», Плехановский інститут, а ось для міжнародників - МДІМВ.

- У багатьох ще з давніх-давен такий стереотип, що МДІМВ - це така вища каста, після цього вузу всі дороги відкриті, життя і робота за кордоном. Чи так це?

- Всі шляхи відкриті - згоден. У наших випускників - мовна підготовка, знання в області країнознавства, протоколу та етикету. Але помилково думати, що цей вуз - така сходинка для переїзду в іншу країну. Дипломати працюють в Росії і на Росію і повертаються в Росію. Коли батьки і діти думають про те, що треба виїхати з країни - це не МГИМО, це треба вчити мову і отримувати затребувану спеціальність.

- Але конкурс у вас як і раніше величезний?

- 20 або 30 осіб на місце. Але зараз же структура конкурсу інша. Абітурієнти можуть подавати документи до п'яти вузів. Це раніше: не надійшов - в армію чи в ПТУ. А зараз абітурієнт розкидав п'ять пакетів і думає: ще і в МДІМВ спробую. Ось почасти через таких «спробую» величезний конкурс. Але такі не надходять, як правило. Тому що у нас один з рідкісних вузів країни, де залишився внутрішній іспит. Тобто не тільки з балами ЗНО надходять.

Тобто не тільки з балами ЗНО надходять

Всі дороги відкриті випускникам, але якщо мета - здобути освіту, щоб виїхати з Росії, то це не МГИМО, - вважає Андрій Ємелін

- Тобто навіть для стобалльніков, для олімпіадників все одно є внутрішній іспит?

- Не секрет, що стобалльнікі різні. З південних регіонів часто приїжджають із завищеними балами. Якби не було цього внутрішнього іспиту, у нашій дипломатичної служби через кілька років були б великі проблеми. Іспит зносить все липові сто балів, і це дає можливість іншим - в тому числі дітям з провінції, з регіонів, і з Єкатеринбурга теж. Тому що багато хто думає: так як же ми зробимо в МДІМВ, куди так багато надходить москвичів, вони їздять в Лондон, співають і танцюють на англійському, з оксфордським діалектом, з лондонським прононсом. Але іспит - письмовий. Потрібно просто знати мову.

- І все-таки нестачі в абітурієнтів явно немає, навіщо ви ось такі проекти в регіонах відкриваєте, як в Єкатеринбурзі?

- Жоден вуз не відмовиться від мотивованих і добре підготовлених абітурієнтів, тому що важлива якість вступників. Вони вже на цьому етапі повинні розуміти, заради чого йдуть, на яку роботу розраховують. Тому що багато хто бачить тільки зовнішній лиск дипломатичної служби. А це важка робота, служба, служіння, це не так все просто. За радянських часів будь-яка робота за кордоном - це значило валюта, чеки, «Берізки», магнітофони, джинси. Але зараз за кордон може поїхати будь-який, а служба залишилася. Їхати в чужу країну на чотири роки - хто до цього готовий? І коли говорять про роботу в посольстві, то відразу уявляють собі Лондон, Париж, Нью-Йорк. А насправді…

- А насправді - Бангладеш?

- І це також. І чорна Африка, Азія, французька Полінезія. І молодих, як правило, туди і направляють. І що виходить? Абітурієнти хочуть здобути освіту в престижному вузі і все інше, а з роботою за спеціальністю виникають проблеми. Ти йдеш працювати в МЗС, наприклад. А що це? Держчиновник з дуже невеликою зарплатнею на початковій стадії без якихось додаткових бонусів. І треба робити кар'єру. А зараз діти які? Відразу після інституту вони хочуть отримувати 100 тисяч, соціальний пакет. А йти треба працювати аташе, секретарем-референтом. І поки у тебе підуть чини, ранги, вислуги - до цього треба дожити.

І поки у тебе підуть чини, ранги, вислуги - до цього треба дожити

Слухачів Школи другий рік набирають на базі 37-ї гімназії Єкатеринбурга

- Ось ви говорите про МЗС, але це ж не означає, що з МДІМВ тільки в МЗС йти. А в регіонах потрібні випускники? Чим їм тут займатися? У нас в Єкатеринбурзі, наприклад?

- Фахівці міжнародних відносин потрібні не тільки в МЗС. Регіони мають право на зовнішньоекономічну діяльність, культурну діяльність. У вас в Єкатеринбурзі є заводи і фабрики з величезними контрактами із зарубіжними партнерами. Їм потрібні міжнародні економісти, юристи, які знають міжнародне право і тонкощі етикету, можуть вести переговори. А є ще й культурні зв'язки - гастролі, поїздки, туризм, спорт. Я вже не кажу про представництва великих корпорацій, таких як «Лукойл» або «Газпром», там величезні міжнародні відділи. Так що, щоб ви розуміли, на факультет міжнародних відносин не найбільший конкурс, найбільший - на міжнародних економістів і юристів.

- Наскільки реально все-таки вступити в МГІМО хлопцям з Уралу?

- У нас завжди батьки кажуть: «МГИМО - це нереально». Але якщо люди чинять, то чому ви - ні? Просто потрібно докласти більше зусиль і цілеспрямовано готуватися. Якщо ти нижче прохідного балу написав внутрішній іспит, то твої документи просто не приймуть.

Якщо ти нижче прохідного балу написав внутрішній іспит, то твої документи просто не приймуть

Готуватися стати дипломатом треба з 9-го класу. можна раніше

- Якийсь особливий англійський потрібно знати?

- У нас, знаєте, приходять хлопці, батьки кажуть, що у них прекрасний англійський, розповідають про всякі програми, про «Англійська на Мальті» ...

- А що не так з англійським на Мальті? Від багатьох чула, що там добре вчити мову, там носії, а ціни в рази нижче, ніж в Лондоні.

- Так, але це туризм, там вони англійська-то не вчать. А потім сідають писати 100-бальний тест і пишуть на 30, на 40 балів, тобто взагалі погано. Тест специфічний, його розробляли викладачі МГИМО. Починають готуватися, розуміють структуру тесту, розуміють, що англійська - мова винятків, очевидні відповіді можуть бути неправильними, із секретом. І вже через тиждень пишуть цей тест на 50 балів. Вони не стали краще знати англійську, вони зрозуміли структуру тесту. Далі, якщо вони будуть готуватися, вони можуть наздогнати до 70 і 80 балів. І залишиться добре здати ЄДІ. Так що якщо готуватися цілеспрямовано, то можна все здати і вчинити. Але, звичайно, коли з таким запитом приходять 11-класники, шансів у них практично немає.

- А коли треба націлюватися на МГИМО? З якого віку?

- Ми взагалі працюємо з хлопцями з 9-го класу, але можна і раніше. У нас тут, в Єкатеринбурзі, ходить дівчинка з 5-го класу, і вона у нас 10-класників ганяє. Всі конференції дивиться, МАГАТЕ, знає консулів різних країн. Зі звичайної сім'ї дівчинка. Батьки руками розводять: самі не знаємо, звідки у неї це.

Текст: Анастасія РОВНУШКІНА
Фото: Артем Устюжаніна / E1.RU

Чи так це?
Але конкурс у вас як і раніше величезний?
І все-таки нестачі в абітурієнтів явно немає, навіщо ви ось такі проекти в регіонах відкриваєте, як в Єкатеринбурзі?
Їхати в чужу країну на чотири роки - хто до цього готовий?
І що виходить?
А що це?
А зараз діти які?
А в регіонах потрібні випускники?
Чим їм тут займатися?
У нас в Єкатеринбурзі, наприклад?

Дополнительная информация

rss
Карта