З моменту релізу Windows Vista пройшов майже цілий місяць, а користувачі
ще не втомилися кип'ятити з приводу переходу на нову вісь. Єдиної думки з такому делікатному питанню, природно, немає, і, щоб не загрузнути в суперечливих відгуках і думках, ми вирішили провести своє власне розслідування. Правда, порівнювати нову вісь з колишніми розробками від Microsoft нам здалося нецікаво і нудно. Тому ми вирішили не обламуватися і влаштувати смертельний бій, порівнявши Windows Vista з її реальним і дуже грізним конкурентом - linux-дистрибутивом Mandriva 2007. Обидві системи відомі своєю дружністю до користувача, обидві відразу можуть стати Системою 2007 року. Але хто стабільніше, функціональніша і красивіше? Хто краще?
Профайл
ОС
Windows Vista
Виробник
Microsoft
дата виходу
січень 2007
Ліцензія
комерційна
Мінімальні системні вимоги (Vista Capable)
800 МГц CPU; 512 Мб RAM; відеоадаптер 32 Мб,
сумісний з DirectX 9; 15 Гб вільного місця
Системні вимоги (Vista
Premium Ready)
1 ГГц CPU; 1 Гб RAM; відеоадаптер 128 Мб,
сумісний з DirectX 9 і підтримкою технологій
Hardware Pixel Shader v2.0 і WDDM; 15 Гб вільного місця
ОС
Mandriva Linux 2007
Виробник
Mandriva
дата виходу
4 жовтня 2006 року
Ліцензія
GPL (EULA для версії PowerPack)
Мінімальні системні вимоги
Intel Pentium / Xeon або AMD CPU, 256 Мб RAM, 700 Mб HDD для мінімального встановлення
Системні вимоги
Intel Pentium / Xeon або AMD CPU, 512 Мб RAM, 3 Гб HDD, 128 Мб відео
Системні вимоги
Windows Vista:
Зважившись було почитати, що пишуть про нову систему користувачі, я швидко залишив цю ідею. Чого тільки не розповідають про нову розробку Microsoft: у кого-то вона запускається навіть на самому скромному комп'ютері; інші, мабуть, тестуючи сиру бету, стверджують, що система гальмує навіть на крутому компі з процесором Intel Pentium D 2,8 ГГц і гігом оперативки. Але ось що я тобі скажу: дурниця це все! По-перше, все залежить від того, що саме ти хочеш отримати від Windows Vista. Недарма системні вимоги розділили на Vista Capable і Vista Premium Ready. Якщо тебе цікавлять найсучасніші графічні навороти та інші принади інтерфейсу Aero Glass 3D, то тобі, звичайно ж, доведеться проапгрейдить комп'ютер. Адже можливості системи дозволяють зробити з робочого столу щось неймовірне з величезним кількістю всіляких ефектів ?! З іншого боку, багатьом користувачам, включаючи мене, всі ці графічні премудрості, м'яко кажучи, не потрібні, а значить, в навороченій видюхи немає ніякої необхідності. Виходить дуже демократичний варіант, коли користувач може вибрати: або використовувати потенціал сучасного обладнання і технологій (Hardware Pixel Shader v2.0 і WDDM), або комфортно працювати без зайвих накруток. На старенькому Pentium 4 1,6 A (розігнаний до 2,4) з гігом оператіви (з меншою кількістю ОЗУ працювати складно навіть на XP) нова Vista працює без скрипу і гальм. Хто б не стверджував зворотне, знай: перевірено в лабораторії «Х».
Хвилюватися нема про що. Коли потрібно встановити Linux, ти взагалі не замислюєшся про системні вимоги і тим більше не перевіряєш можливості свого комп'ютера за допомогою спеціальних програм (для Вісти такі є). Все набагато простіше - будь-який дистрибутив відмінно встановиться навіть на средненькую машину. За прикладом далеко ходити не треба: Mandriva 2006 без проблем постає на комп з Celeron 733 МГц і 256 Mб оперативної пам'яті, причому дозволяє більш-менш комфортно працювати, а не тільки встановити і споглядати себе. Звичайно, для повноцінної роботи і установки всіляких фішок інтерфейсу (ти вільний сам знайти і встановити їх, а не використовувати те, що нав'язують розробники системи), буде потрібно машинка потужніший. Але з тими вимогами, які пред'являються Windows Vista, Нікс вже точно будуть працювати навіть без натяку на гальма. До речі, якщо в арсеналі є потужна відеокарта, то друзів ти і без вінди зможеш здивувати 3D-ефектами в інтерфейсі, знадобиться лише
Xgl - спеціальна архітектура X-сервера, що використовує промальовування OpenGL для створення фантастичних ефекти на робочому столі.
Сумісність з залізом
Windows Vista:
При нинішньому поширенні вінди проблеми з сумісністю виключені в принципі. По-іншому і бути не може, адже будь-який виробник неодмінно комплектує свої девайси з дровами для вінди (і дуже-дуже рідко для Юнікса). Мало того, до складу самої вінди входить нехілий набір стандартних драйверів. Якщо раніше після установки Windows XP якісь драйвери доводилося інсталювати, то тепер часто все працює за замовчуванням. Правда, розмір дистрибутива збільшився і становить зараз майже 4 Гб, але хіба це когось хвилює?
Mandriva Linux:
Ми всі звикли, що в винде діє механізм Plug'n'Play. Він все робить за нас, і єдине, що потрібно, - це грамотно підключити пристрій і вставити в DVD-ROM диск з драйверами. У Linux тепер все майже точно так же. При ініціалізації системи запускається програма (в Mandriva - harddrake2, в FC - kudzu), яка впевнено визначає нові пристрої, після чого самостійно вносить в файл /etc/modules.conf необхідні записи. Нагадаю, що в цьому файлі вказуються модулі (Windows-користувачам потрібно читати це слово як «драйвери») пристроїв, а також інші необхідні системі бібліотеки. Причому в поставку дистрибутивів входить безліч готових модулів, і є всі підстави вважати, що твій TV-тюнер буде правильно визначено автоматично. Для всіх інших девайсів існують спеціальні конфігуратор, які в процесі своєї роботи визначають відповідний пристрій і встановлюють його в системі. Приємно, що в Linux зараз ніяких проблем з підтримкою і установкою пристроїв немає. Так, вони були, але зараз це в минулому.
установка
Windows Vista:
Як і в попередніх версіях вінди, існує 2 варіанти установки: можна скористатися завантажувачем з DVD або ж інсталювати вісь з-під існуючої системи. І якщо в останньому випадку нічого кардинально не змінилося, то майстер установки системи з нуля був повністю переписаний. Тепер це повноцінна графічна система з зрозумілим і зручним інтерфейсом і докладними коментарями, які супроводжують будь-який крок користувача. Загалом, проблеми, по-моєму, виключені. Єдина складність - дочекатися, поки майстер зробить всі необхідні дії. Тут коментарі зайві.
Графічна оболонка для установки Windows Vista
Mandriva Linux:
Раніше встановити Linux на комп'ютер міг тільки професіонал. Це було за часів, коли Linux поставлявся на двох дискетах: одна з ядром, а інша з кореневої файлової системою. З'явилися було дистрибутиви не дуже спрощували установку системи. Диск, як і раніше доводилося переразбівать вручну (так, інсталятор запускав для цього fdisk), до того ж, переразметкой диску відбувався з втратою даних. Зараз же встановити ту ж Mandriva не складніше, а скоріше, навіть легше, ніж Windows. Вставив диск, перезавантажився в графічну оболонку, вибрав мову і розкладку клавіатури, розмітив диск і вибрав пакети для установки - вже половина справи зроблено. Почекав закінчення копіювання файлів, задав кілька параметрів - і все, Linux встановлений. Єдина порада: використовуй дистрибутиви на DVD-дисках, інакше встигнеш відчути себе діджеєм, поки установник буде інсталювати пакети по черзі з 5-6 дисків.
зручність інтерфейсу
Windows Vista:
Щоб довго не просторікувати про красу нового інтерфейсу, скажу одне: дуже круто і вражаюче. Але крім грандіозних напрацювань в плані графіки і зовнішнього вигляду, що відрізняють Windows Vista, в ній стало дійсно зручніше працювати. Меню «Пуск» комфортно, навіть якщо в системі встановлено 200 програм. Швидкий пошук тепер можливий по всій системі відразу, що, зокрема, є одним з головних нововведень нового шелла системи, що дозволяє швидко знаходити потрібні документи. А новий експлорер дає можливість працювати з файлами і папками на віртуальному рівні і підтримує систему символічних посилань. Особливо хочу відзначити такий елемент інтерфейсу, як Windows SideBar. Відома ще з бета-версії панель має досить скромні можливості, але вони значно розширюються за допомогою спеціальних скриптів-гаджетів, які вільно переміщаються по десктопу і можуть виконувати найрізноманітніші функції, наприклад, відображати прогноз погоди або мережеве з'єднання.
Windows Vista і її Aero інтерфейс
Mandriva Linux:
Незручно працювати в Нікс може бути лише з однієї причини - через звичку до інтерфейсу Windows. Але варто тиждень посидіти під тим же KDE (інша графічна оболонка - GNOME - також непогана, але я її не використовую), як тобі розкриваються всі його принади. Красиві форми; чудові шрифти; безліч візуальних ефектів, які, до речі, як і в Windows, можна відключити на повільних комп'ютерах. Словом, виглядає новий KDE (а саме їм комплектується Mandriva за замовчуванням) дуже і дуже симпатично. Що особливо мене приваблює, так це віртуальні робочі столи, що дозволяють моментально навести порядок на екрані. Відкрито багато вікон, які не можна закрити, і в той же час вони заважають працювати і навіть думати? Просто можна переключитися на інший робочий стіл. І повний порядок! Куди там Вісті з її єдиним робочому столом! А що стосується SideBar'а, то ця фішка була реалізована ще в першій версії KDE, тобто задовго до виходу Windows
XP ...
Мультимедіа та ігри
Windows Vista:
Що б хто не говорив, а в плані мультимедійної станції позиції Windows непохитні. У Vista навіть з'явилася можливість управляти системою голосом. І це не кажучи вже про такі дрібниці, як стандартна програма для роботи зі звуком і записи DVD або поліпшена панель управління звуком з реалізованої фичей зміни гучності як для всієї системи, так і для кожної програми окремо. DirectX 10, розроблений спеціально для Vista, включає в себе стільки інновацій, що всієї статті не вистачить, щоб навіть коротко пробігтися по ним. Правда, обіцяне збільшення продуктивності в 6 разів ми зможемо відчути лише в додатках і аксесуарах, адаптованих під нову версію графічного API. Але все тестовані іграшки, в тому числі Need for Speed: Carbon, працюють в Вісті на ура.
Mandriva Linux:
Чи кілька років тому Linux можна було використовувати на домашньому комп'ютері. Виною тому - проблеми з російським, відсутність ігор, слабка підтримка звукових плат. Чого там говорити, якщо навіть перегляд відео часто опинявся нездійсненним завданням: то звуку немає, то вилітає потрібний кодек. Але зараз, особливо в останніх дистрибутивах, з мультимедіа повний порядок. Визначаються всі відео- і звукові плати, зручні програвачі, проблем з кодеками немає. Пам'ятаю, в Windows не міг подивитися фільм: було зображення, але не було звуку, а в Linux все нормально! До складу дистрибутивів входять програвачі, які призначені для відтворення формати DVD, AudioCD, VCD, MP4, MP3, OGG, WAV і т.д. Правда, ось з іграми і раніше біда: портірованних версій, природно, немає, і навіть емулятори, начебто WineX, не допомагають. Здаюся. При всій повазі до Linux, якщо хочеться пограти, краще запустити гри в Windows.
Безпека
Windows Vista:
Ніхто не сперечається, що в винде підчепити троян або малваре досить просто. Але просто тільки тоді, коли ти геть забувши про латках для системи і браузера. Встановлюючи всі оновлення і не піддаючись спокусі запустити який надійшов поштою виконуваний файл, ризик підчепити заразу зводиться практично до нуля. Але щоб ще надійніше захистити користувача від подібних проблем, Microsoft розробила відразу декількох систем, зокрема, захищений режим перегляду веб-сторінок, який запобігає доступ веб-додатків до різних областей системної пам'яті. Сам браузер, як і інші додатки, завдяки механізму UAC не починається з правами адміністратора і має обмежені можливості в системі (а отже, і використовують їх експлоїти - теж). Різноманітні види атак, такі як, наприклад, переповнення буфера, здійснити в Vista стане істотно складніше через технології випадкового розміщення коду в адресному просторі (ASLR, Address Space Layout Randomization). До речі, в разі збою або будь-якої непередбаченої ситуації, допоможе вже не непоказна консоль відновлення, а спеціальний майстер з графічним інтерфейсом!
Фаєрвол в вісті не тільки став функціональним,
але ще і зручно налаштовується
через консоль MMC
Mandriva Linux:
У Mandriva, як і в будь-який unix-системі, проблем з вірусами не існує в принципі! І все тому, що цих самих вірусів просто немає. Вірніше, вони, звичайно ж, є, але їх мізерно мало в порівнянні з кількістю зарази, яка поширюється в затишних умовах Windows. А знаєш, чому так мало вірусів? Та тому що писати віруси під Linux нецікаво. Припустимо, що під час прогулянки вірус з Мережі проник в твій комп'ютер. І що він може зробити? Та практично нічого. Тому що у нього немає прав root, у нього мало повноважень, які б дозволили нанести шкоду системі. Так, є певні технології отримання прав root, але майже всі вони засновані на так званих дірках в мережевих сервісах (на кшталт помилки переповнення буфера) і актуальні швидше для серверів, ніж для робочих станцій. А в разі сервера необхідно встановлювати оновлення.
Мережа
Windows Vista:
Налаштувати мережу - завдання часом складна навіть для досвідчених користувачів. Буває, настроїш все як треба, і начебто вже має запрацювати, аж ні - пінг не йдуть, комп'ютери в мережевому оточенні не з'являються. Зате Windows Vista знає, в чому проблема, і, швидше за все, навіть допоможе її вирішити. Завдяки спеціальному майстру в Network Center ти під чуйним керівництвом зможеш не тільки налаштувати мережу, а й виявити можливі несправності. Звичайно, це не варіант для великих корпоративних мереж, але для домашньої локалки - справжня знахідка. Будь-якого сетевика не залишить байдужим вбудований файрвол для фільтрування вхідного і вихідного трафіку. Це вже по-справжньому продуманий продукт, з управлінням через стандартну консоль MMC, яка надає масу можливостей, в тому числі збереження профілів для різних користувачів і різних мереж (до речі кажучи, в будь-яких панелях для настройки з'єднань ти знайдеш опції, актуальні для IPv6). Відносно бездротових з'єднань - знову ж поліпшення: Windows більше не намагається автоматично підключитися до найпотужнішої мережі, навіть якщо вона зовсім чужа. Тепер все грамотно разруліваєтся за допомогою профілів. Без проблем працює і bluetooth.
Mandriva Linux:
У Linux такого майстра з пошуку проблем я, на жаль, не бачив. З одного боку, на жаль, а з іншого, в Linux просто така функція не потрібна. Windows, в основному, розрахована на не дуже кваліфікованих користувачів. Linux ж має на увазі, що користувач, що працює за комп'ютером, більш-менш кваліфікований. Та й ніяка програма не зможе визначити, наприклад, що сьомий провід кручений пари погано обжатий і через це нічого не працює ... Налаштування же мережі (і інтернету) в Linux за допомогою графічних конфігуратор не викликає ніяких нарікань - аби користувач, що працює за комп'ютером, знав параметри мережі. Це стосується і бездротових мереж, а також bluetooth-пристроїв (підтримка синього зуба взагалі вбудована в ядро за замовчуванням у вигляді програмного стека bluez). Linux може похвалитися зручною програмою для настройки брандмауера. Ти ось зможеш в Windows обмежити число пакетів, що надсилаються вузлом з MAC-адресою 11: 12: 13: 14: 15: 16, - не більше 10 пакетів в хвилину? Або зробити те ж саме, але тільки для певної програми? У Linux це піддається реалізації за лічені хвилини. А що стосується IPv6 - знайшов, чим здивувати: підтримка цієї версії протоколу з'явилася ще з релізу суперсервера
xinetd.
Перемикання між провідним і бездротовим
інтерфейсом здійснюється кліком миші
Джентльменський набір софту
Windows Vista:
Microsoft зробила б величезну помилку, порушивши сумісність зі старими програмами. Побоювання з приводу серйозно змінився ядра залишалися до кінця. Втім, вони не підтвердилися. Майже всі програми з мого джентльменського набору відмінно встановилися і коректно працюють в новій системі, за винятком хіба що деяких антивірусів і файрволов, які активно використовують системні API-виклики. Розробникам цих програм доведеться внести деякі корективи. В іншому ж ніяких змін - будь-який додаток, як і раніше, встановить навіть дитина.
Mandriva Linux:
Для будь-якої Windows-програми, яку ти юзаешь, абсолютно точно є свій Linux-аналог. Причому навіть не один, а кілька. Тому ти зможеш не тільки знайти альтернативу, яка, на відміну від Windows-додатків, буде безкоштовна, але ще і вибрати те, що тобі найбільше подобається. Наша добірка nix-софта на DVD - тому підтвердження. Для нікс розроблено абсолютно все необхідне, і якщо ти як і раніше живеш старими стереотипами, поглянь на врізку зі списком джентльменського набору софта. До речі, багато хто до цих пір вважають, що вони не в силах встановити потрібний пакет під Нікс, і навіть не підозрюють, наскільки це тепер просто. У сучасних версіях Linux використовуються розумні менеджери пакетів, що враховують залежності між різними програмами, а також утиліти YAST і APT, які суттєво полегшують процес встановлення та оновлення софта. Завантаживши RPM-пакет (в разі Mandriva, Suse, Fedora Core), ти побачиш прогу за допомогою декількох клацань миші.
Application browser допоможе встановити
потрібні програми в Mandriva Linux
швидкодія
Windows Vista:
Незважаючі на наїзді з приводу гальм, можна Сказати, что много в Windows Vista працює помітно швідше. Ті ж самє включення и віключення тепер здійснюються практично міттєво Завдяк того, что система не відключається Повністю, а переходити в Спеціальний хитрий режим сну. Клацнув кнопку вимикання - система тут же відключилася, клацнув ще раз - і через мить можеш продовжувати роботу. Альо це ще не все. Інтелектуальна технологія SuperFetch особливим чином управляє пам'яттю, відстежуючи часто використовувані додатки. Визначивши закономірності в роботі користувача, вона починає працювати на випередження, заздалегідь довантажуючи в пам'ять потрібні програми і тим самим прискорюючи їх запуск. Добре показала себе і фішка ReadyBoost, яка створює додатковий кеш на зовнішніх USB-носіях. Останні працюють помітно швидше, ніж звичайний жорсткий диск, тому такий підхід набагато ефективніше звичайного swap'а.
Mandriva Linux:
А у нас своя відповідь - відмінна файлова система ReiserFS, у якій є одна незаперечна перевага (в той час як запланована в винде WinFS так і не буде втілена в життя). Вона зберігає кілька дрібних файлів в одному блоці. Ця особливість називається Tail Packing. Tail ( «хвіст») - це невеликі файли, розмір яких менше логічного блоку, або залишки більших файлів. Завдяки подібному підходу ReiserFS дозволяє економити дисковий простір і в той же час забезпечує високу продуктивність. Та й взагалі, система спочатку збалансована так, щоб розробникам не доводилося ламати голову і вдаватися до всіляких хитрощів для збільшення продуктивності.
Якщо потрібно побачити розділ ReiserFS з Windows, то можна завантажити
плагін для Total Commander або ж використовувати утиліту
RFS Tool .
А що ж вибрати ?!
Кожна з представлених систем має свої переваги, тому нерозумно рекомендувати тобі щось одне. Більшості користувачів, звичайно, рідніше буде Windows Vista, в якій вони знайдуть звичні додатки, оновлений, але знайомий інтерфейс і високу стабільність. Але ми щиро сподіваємося, що і Mandriva не залишиться без уваги. Зрештою, ти можеш випробувати її в дії безкоштовно і сам вирішити: потрібно тобі воно і немає. Але будь певен: в чому вона не тільки не нижче, але навіть вище надсучасної розробки від Microsoft!
Але хто стабільніше, функціональніша і красивіше?Хто краще?
Адже можливості системи дозволяють зробити з робочого столу щось неймовірне з величезним кількістю всіляких ефектів ?
Правда, розмір дистрибутива збільшився і становить зараз майже 4 Гб, але хіба це когось хвилює?
Відкрито багато вікон, які не можна закрити, і в той же час вони заважають працювати і навіть думати?
А знаєш, чому так мало вірусів?
І що він може зробити?
Ти ось зможеш в Windows обмежити число пакетів, що надсилаються вузлом з MAC-адресою 11: 12: 13: 14: 15: 16, - не більше 10 пакетів в хвилину?
Або зробити те ж саме, але тільки для певної програми?
А що ж вибрати ?