За Путіна і Сталінград: як росіян зібрали на патріотичні мітинги

  1. "Мішанина з усього, що попалося під руку"
  2. "Час присутності закінчилося"
  3. "Навальному не дозволяють - це його вина"

Петро Козлов, Єлизавета Фохт Російська служба Бі-бі-сі

Image caption Офіційною темою свята "Росія в моєму серці" були заявлені підтримка російських олімпійців та річниця Сталінградської битви

У суботу по всій Росії пройшла акція "Росія в моєму серці" на підтримку російських олімпійців, які їдуть на Ігри в Корею. Російська служба Бі-бі-сі відвідала мітинг-концерт на Василівському узвозі в Москві, де під відеонарізку російських авіаударів в Сирії і виступ Олега Газманова одні учасники хвалили Володимира Путіна, а інші пішли ще до початку акції.

Патріотична акція "Росія в моєму серці" повинна була початися на Василівському узвозі біля стін Кремля опівдні, проте її учасники стали збиратися в центрі Москви задовго до цього.

У вестибюлях і біля виходів найближчих станцій метро люди стояли невеликими групами. Багато хто прийшов на свято організовано і на очах у журналістів Бі-бі-сі відзначалися в списках у координаторів. Ті, втім, квапливо прибирали паперу при вигляді мікрофона і камери. Щоб виділитися з натовпу, деякі організатори тримали в руках розпізнавальні знаки: від прапорів Росії до плакатів з квітами і героями мультфільму "У пошуках Немо".

На вулиці перед Боровицької площею під щільним снігопадом утворилася черга з тих, хто намагався потрапити на Кремлівську набережну. "Цього разу якось все неорганізовано. Раніше хоч схему висилали, як і куди підходити", - скаржився чоловік середніх років свого товариша по службі.

Молода дівчина на питання про те, де збирається її організація, засміялася: "Ой, марення, у мене взагалі у пам'ятника Володимиру місце збору, а я не знаю, як туди підійти".

Присутніх охороняли кілька сотень поліцейських, у дворах виднілися зелені вантажівки Росгвардіі. На відміну від минулих вихідних, коли в центрі проходили акції прихильників Олексія Навального, на масове скупчення людей силовики реагували спокійно. Спеціально для мітингувальників у Москві перекрили вулиці Іллінка, Варварка, Москворецкая і Велика Ординці, а також Великий Москворецкая міст і Кремлівську набережну.

Спеціально для мітингувальників у Москві перекрили вулиці Іллінка, Варварка, Москворецкая і Велика Ординці, а також Великий Москворецкая міст і Кремлівську набережну

Media playback is unsupported on your device

На мітингу-концерті "Росія в моєму серці": для нас Путін вже як рідний

На Болотній площі і набережної біля храму Христа Спасителя стояли понад три десятки автобусів з табличкою "екскурсія", від яких люди йшли в сторону Кремля. Водії, з якими змогла поспілкуватися Бі-бі-сі, відповідали на питання неохоче. Один з них стверджував, що привіз на екскурсію в Третьяковську галерею тульських школярів.

Деякі учасники мітингу розповіли Бі-бі-сі, що їм дійсно "допомогли" дістатися до Червоної площі з Підмосков'я. "Нас організовано з Воскресенська на автобусі привезли. Ми студенти", - розповіли два молодих людини біля самої сцени на Василівському узвозі. Юнаки відзначили, що погодься піти на акцію добровільно і їм за участь нічого не обіцяли. На питання про те, чи давно вони хотіли відвідати концерт Олега Газманова, студенти відповіли сміхом.

"Мішанина з усього, що попалося під руку"

Саму акцію в центрі організувала Громадська палата. Формально свято було присвячене одночасно російським олімпійцям, яких допустили на Ігри в Південній Кореї, і 75-річчю Сталінградської битви. За кілька днів до початку акції її в соцмережах почали рекламувати відомі російські спортсмени. Проте в офіційній групі свята "ВКонтакте" про своє бажання прийти в центр Москви заявили всього кілька сотень людей.

Більшість опитаних Російською службою Бі-бі-сі сказали, що дізналися про свято з інтернету або на роботі. "Але і сарафанне радіо теж ніхто не відміняв", - зазначила одна з учасниць.

Image caption На під'їздах до Кремля в день мітингів стояли десятки автобусів

Неформально ж за захід, який пройшов в самому центрі столиці на Червоній площі, відповідали кремлівські куратори.

За словами близького до адміністрації президента співрозмовника Бі-бі-сі, що не уповноваженого давати коментарі ЗМІ, неофіційно організацію і проведення патріотичного зльоту займалося управління по громадським проектам, що підкоряється першому заступник керівника адміністрації президента Сергію Кирієнко. Саме його ЗМІ називали відповідальним за проведення президентської кампанії Володимира Путіна.

Член Вищої ради "Єдиної Росії", політолог Дмитро Орлов вважає, що свято не мав прямого відношення до виборів президента, але при цьому мав на меті консолідувати ті суспільні групи, які підтримують президента і чинну владу - "путінський більшість в найширшому розумінні".

Політолог Федір Крашенинников звернув увагу на те, що в попередні роки мітинги-концерти в честь річниці Сталінградської битви ні в Москві, ні в багатьох інших містах не проводилися: "П'ять років тому в рік 70-річчя нічого такого масштабного не було".

"Мітинг не має ніякого відношення ні до Олімпіади, ні до річниці Сталінградської битви. Просто всі можливі приводи використовуються для агітації за Путіна, - вважає Крашенинников. - Ніякого іншого сенсу, крім демонстрації опозиції і всьому світу, що у Путіна великий рівень підтримки, в цьому немає. Мішанина з усього, що попалося під руку ".

Image caption Акція "Росія в моєму серці" 3. лютого пройшла не тільки в Москві, але і інших містах. На фото: учасники свята в Єкатеринбурзі

Акції в суботу проходили не тільки в Москві, але і інших російських містах. Згідно з оцінками МВС, в Єкатеринбурзі на мітинг вийшли 8 тисяч осіб, в Махачкалі - близько 5 тисяч, а в Грозному - 170 тисяч осіб. Влада Краснодарського краю повідомили, що в регіоні в акціях на підтримку російських спортсменів взяли участь більше 90 тисяч чоловік. Всього по країні на патріотичні мітинги-концерти вийшли понад 520 тисяч людей, розповіла представник МВС Ірина Вовк.

"Час присутності закінчилося"

Коли до офіційного початку концерту, в якому брали участь Олег Газманов, Зара, Нюша та інші зірки російської естради, залишалося півгодини, щільний натовп людей на всю ширину Кремлівській набережній вже впевнено крокувала в сторону виходу.

Деякі учасники зізнавалися, що опинилися у Червоній площі вже на початку одинадцятого - тобто за дві години до свята. Відповісти, навіщо вони прийшли на акцію так рано, багато не змогли.

"Погода сьогодні погана, ми вже сильно промокли", - поскаржилася одна з учасниць. "У нас вже час присутності тут закінчилося", - відповіли на бігу двоє студентів і швидко зникли в пелені снігопаду.

Image caption Багато учасників мітингу виявилися на Василівському узвозі задовго до його початку і почали йти ще до старту концерту

Негодою своє бажання піти раніше пояснила і пара москвичів з чотирма російськими прапорами. "Ми з дому принесли, а решта взяли у сусідів", - невпевнено пояснила жінка, звідки у них така кількість триколорів.

Інші і зовсім пояснювали, що не йдуть з Василівського спуску, а просто хочуть погрітися, випити чаю або сходити в туалет. Не всі змогли відповісти на питання про тему заходу - наприклад, один юнак припустив, що у Кремля відзначають День Росії. "Ой, а я забула, але наш керівник Галина Василівна точно знає", - сміялася інша учасниця.

Багато при цьому охоче розповідали Бі-бі-сі про бажання підтримати російських олімпійців, згадати пам'ятні дати війни і підтримати російського президента Володимира Путіна.

"Особисто я прийшла за покликом серця, молода людина. Я за Крим! Я відразу на всі питання ваші відповім! Я за Путіна, я за Росію!", - емоційно відповідала на незаданій питання кореспонденту Бі-бі-сі пенсіонерка.

Учитель однієї з московських шкіл Олена, яка прийшла до Кремля з колегою, зізналася, що теж підтримує курс Володимира Путіна, але не бачить в майбутньому чогось особливо райдужного: "Це не буде якийсь різкий ривок. Може бути Путіну видніше, але я бачу, що ми швидкими темпами не зможемо просуватися ".

"Ми дуже любимо Володимира Путіна і дійсно страшно уявити, що він піде. Але я впевнена, що Росія - велика і величезна країна і ми знайдемо нового лідера", - стурбовано розповідала багатодітна мати, яка прийшла на Васильєвський спуск в складі організованої групи від району Відрадне.

"Навальному не дозволяють - це його вина"

Про те, що тиждень тому влада Москви заборонили проводити масову акцію в центрі прихильникам Навального, деякі з учасників навіть не знали. Однак були й ті, хто висловився на користь опозиціонера.

"Усі мають на це право, ми ж у вільній країні живемо. Напевно, треба дозволити", - сказала Бі-бі-сі жінка середніх років. Представник організації "Бойове братство" Руслан в те, що опозиціонеру могли заборонити мітинг, не повірив: "Не може бути такого, щоб йому не дозволяли. Дозволяють усім. Якщо йому не дозволяють, це його вина".

З Русланом погодилася й інша учасниця мітингу: "У нас демократія в країні. Я вважаю, якщо людина хоче, то все можливо. Ксенії Собчак ж ніхто не заважає!"

Image caption Спортивна та історична спрямованість свята не завадила людям активно висловлюватися на підтримку Володимира Путіна

Тематика свята Олімпіадою і війни не обмежилася. Учасникам продемонстрували знятий під драматичну мелодію ролик про досягнення Росії в Сирії і нагадали про те, що Володимир Путін оголосив 2018 й роком волонтера.

А глава Громадської палати Валерій Фадєєв розповів присутнім про санкції, які, за його словами, для Росії як "шпилькові уколи": "Вища справедливість завжди на стороні Росії ... Ми будемо сильними і вільними на віки віків!".

Крім звичайних громадян у святі брали участь і патріотичні організації: біля сцени стояли люди з прапорів Загальноросійського національного фронту, Національно-визвольного руху, "Єдиної Росії", "Молодої гвардії".

Згідно з оцінкою МВС Москви, всього на мітинг прийшло 60 тисяч осіб. За оцінкою кореспондентів Бі-бі-сі, до кінця концерту, який тривав годину, на Василівському узвозі залишалося більше 5-6 тисяч осіб, а загальне число учасників навряд чи перевищила 25 тисяч.

Дополнительная информация

rss
Карта