Загальновідомий факт, що Місяць для спостерігачів за нею з поверхні Землі звернена до нашої планети однією своєю стороною.
Супутник рухається по своїй орбіті, але обертання навколо осі практично не спостерігається. Тому багато любителів нічного неба часто задаються питанням, а чи існує взагалі обертання нашого єдиного космічного супутника навколо своєї осі? Звичайно, візуально ніякого обертання не видно, але, тим не менш, наукові дослідження доводять: Місяць знаходиться в русі.
Як рухається Місяць?
Навколо нашої планети вона обертається за проміжок часу, рівний приблизно 27 земних діб. Саме стільки часу потрібно Місяці для здійснення обороту навколо своєї осі. Знаючи це, стає зрозуміло, чому створюється ілюзія статичного положення супутника щодо Землі. У науковому світі таке обертання прийнято називати синхронним.
Важливим моментом при цьому є розуміння того, що вісь обертання Місяця і безпосередня орбіта збігаються в повному обсязі. Це відбувається через те, що місячна орбіта зовні являє собою еліпс, тобто не правильне коло, а трохи витягнутий. При найбільшому наближенні до Землі обертання Місяця сповільнюється, а дослідникам відкривається для огляду трохи менше 10 відсотків поверхні, яка не видно при подальшому видаленні супутника від земної поверхні. Однак при видаленні Місяця на найбільшу відстань таку ж площу місячної поверхні можна спостерігати на протилежній її частини.
Загадкові переміщення супутника
Та сторона Місяця, яку з Землі спостерігати не представляється можливим, має зовсім інший ландшафт. Він дуже відрізняється від того, який постійно звернений до нашої планети. Протилежна сторона супутника являє собою поверхню, яка з дуже великою щільністю покрита кратерами різного діаметру. Видима ж частина представлена величезними рівнинами, які звично бачити в вигляді затемнених плям. Це так звані місячні моря. Вони утворилися, коли розпечена лава розтікалася по поверхні Місяця. Також невід'ємною частиною рельєфу є гірські освіти, які являють собою невисокі пагорби.
Існує гіпотеза, що періоди обертання і обертання супутника не завжди збігаються. Причина криється у взаємному впливі сил гравітації. Під впливом місячного тяжіння на Землі виникають припливи і відливи, що впливає на період і форму обертання нашої планети. Подібним же чином і земне тяжіння впливає на Місяць. Але суттєвою відмінністю є відсутність на супутнику водних мас. Тобто вплив гравітації відбивається безпосередньо на поверхні. Результатом є наявність опуклостей на лінії, яка спрямована до Землі.
Таке взаємний вплив сил тяжіння Землі і Місяця має і певні наслідки. Висловлюються вони в поступовому уповільненні швидкості обертання. Так, після закінчення кожного століття земна швидкість обертання сповільнюється на частки мілісекунд. Для порівняння, з 1820 року швидкість обертання Землі зменшилася на дві з половиною мілісекунди.
Як рухається Місяць?Тому багато любителів нічного неба часто задаються питанням, а чи існує взагалі обертання нашого єдиного космічного супутника навколо своєї осі?
Як рухається Місяць?