- Вступна про швидкість кулера комп'ютера
- Додаткова інформація за швидкістю
- Подробиці по різним регуляторам в SpeedFan
- Роз'єми кулера і їх фотографії
- Відключення / включення автоматичного управління швидкістю в BIOS
- Післямова
Доброго часу доби, дорогі друзі, читачі, відвідувачі та інші особистості. Сьогодні поговоримо про програму SpeedFan, що зрозуміло з заголовка.
Думаю, що все Ви пам'ятаєте статтю "", яка розповідала Вам багато всякої корисної інформації про нагріванні вмісту Вашого залізного друга і кілька слів про те як з цим нагріванням боротися, а саме, наприклад, шляхом або.
Але що робити, якщо з температурами все більш ніж нормально, а комп'ютер гуде як проклятий? Відповідь проста: потрібно якось регулювати швидкість обертання вентиляторів, адже саме вони є причиною шуму в більшості випадків. Якраз про те як це зробити і піде мова в даній статті.
Вступна про швидкість кулера комп'ютера
Почнемо з того як взагалі відбувається регулювання, якщо вона є взагалі.
Спочатку швидкість обертання визначається і встановлюється й на основі показників про температуру і налаштувань, зазначених в.
Мат.плату в свою чергу робить це шляхом зміни напруги / опору і інших нюансів, розумно контролюючи число оборотів (RPM), спираючись на задані Вами настройки, а так само температуру компонентів комп'ютера як таку і всередині корпусу взагалі.
Однак, далеко не завжди, не дивлячись на всякі технології розумної регулювання (Q-Fan і іже з ними), она виразно робить свою роботу, а тому крутилки на, або працюють у поті чола занадто сильно (часто саме так і буває), що створює не ілюзорний шум, або занадто слабо (рідко), що підвищує температури.
Як бути? Варіанти, як мінімум, три:
- Спробувати налаштувати все в BIOS;
- Скористатися спеціалізованими програмами;
- Або фізично колупати щось з харчуванням (або купивши всякі там реобаса і інші фізичні пристрої).
Варіант з BIOS, далеко не завжди виправданий, бо, по-перше, подібна технологія не скрізь є, по-друге, вона далеко не так інтелектуальна як здається, а, по-третє, буває необхідно міняти все вручну і на льоту.
Додаткова інформація за швидкістю
Поле "Cpu Usage" і індикатори поруч показують поточне завантаження і його. Кнопки "Minimize" і "Configure" дозволяють згорнути програму, або відкрити її налаштування.
Галочка "Automatic fan speed" включає автоматичне регулювання обертання. Користуватися можна, але сенсу, як такого, в общем-то немає, інакше навіщо Ви взагалі ставили цю програму, якщо Вас все влаштовувало як є?
ВАЖЛИВО! Список показників не обов'язково відноситься до того чи іншого кулеру, як він підписаний в програмі! Тобто, якщо це CPU або Fan1, - не означає, що це швидкість саме процесорного кулера , Т.к все залежить від того в яку гніздо вентилятор підключений збирачем (або Вами) безпосередньо на мат платі і наскільки коректно програма зчитує дані про про це роз'ємі! В ідеалі визначати швидкість, змінюючи значення і дивлячись у відкритий корпус.
Подробиці по різним регуляторам в SpeedFan
Розповідаю, що є що у випадку з показником швидкості обертання (вимірюється в RPM, тобто в кількості оборотів в хвилину):
- SysFan (Fan1), - показує швидкість обертання крутилки (я маю на увазі вентилятор), підключеного до гнізда SysFan на мат.плату. Це може бути як кулер, встановлений на чіпсеті, так і будь-який інший, просто встромлений в цей роз'єм (всі роз'єми на мат.плату підписані відповідним чином);
- CPU0 Fan (Fan2), - показує швидкість обертання крутилки на процесорі, тобто вентилятора встромлений в роз'єм CPU_Fan на мат.плату;
- Aux0 Fan (Fan3), - розповідає про поточну швидкість обертання вентилятора, підключеного до роз'єму AUX0;
- CPU1 Fan (Fan4), - аналогічно CPU0, але тільки якщо у Вас є другий процесор або роз'єм для кулера з міткою CPU1_Fan;
- Aux1 Fan (Fan5), - аналогічно Aux0, тобто показує швидкість обертання для кулера, встромлений в роз'єм AUX1_Fan;
- PWR Fan (Fan6), - буває, що тут вказана швидкість обертання кулера, встановленого (не завжди), або просто швидкість того вентилятора, що встромлений в роз'єм PWR_Fan на там.плате.
Ще раз зазначу, що кожному параметру тут відповідає роз'єм на мат.плату і майже будь-який кулер можна увіткнути в будь-який із них і тоді його показник буде відображатися у відповідній графі.
Природно, що покоління повинен бути застромлять через маленький 3-pin-роз'єм в мат.плату, а не живиться від блоку живлення. Щоб було наочно давайте покажу Вам фото.
Роз'єми кулера і їх фотографії
Правильний роз'єм і правильне гніздо (гніздо на зображенні 4-pin, а роз'єм 3-pin), щоб можливо було дивитися і регулювати швидкість обертання:
"Неправильний" роз'єм, тобто запитка від блоку живлення, яка не дозволяє (см.прімечаніе вище) моніторити і, часто, змінювати швидкість обертання за допомогою програми, биоса і чого-небудь ще:
Тобишь, якщо при складанні у Вас частину кольорів (наприклад корпусних) запитана від БП вищепоказане роз'ємом, то рекомендую залізти в комп'ютер і перевоткнуть оні в мат.плату, щоб можна було керувати вентиляторами як заманеться.
Праворуч від вищеописаних значень, як я вже говорив, вказані температури. Особисто на мене, вони знімаються недостатньо точно і адекватно, а тому рекомендую користуватися аналогами на кшталт або і вже на базі них робити висновки.
А тепер найсмачніше. Нижче, навпроти кожної написи Speed01-06 (або в більш пізніх версіях програми це може бути Pwm1-3, Pwm1-3), є стрілочки, натискаючи на які ми можемо регулювати швидкість обертання того чи іншого вентилятора. Власне, вони то нам і потрібні. Спробуйте погратися з ними ж, порухати їх вгору-вниз і Ви побачите наскільки тихіше / голосніше може працювати Ваш комп'ютер.
До слова, щоб зрозуміти яка графа швидкість якого кулера регулює просто спостерігайте за зміною значень RPM. Природно, що не рекомендується відключати вентилятори зовсім, щоб не спалити чогось і, само собою, що необхідно одночасно дивитися на температури при регулюванні значень.
Відключення / включення автоматичного управління швидкістю в BIOS
Залежно від типу мат.плати, версії і типу її BIOS і інших чинників, програма може не працювати, якщо в BIOS включена або виключена регулювання автоматично або на основі заданих шаблонів.
Тому, можливо, якщо Ви стикаєтеся з проблемами в роботі програми і вона працює (або не працює), або ж Ви хочете довірити управління мат.плату, то може знадобитися включити або вимкнути вбудовану в BIOS систему регулювання. Приблизно, в залежності від версії, це робиться так:
Тобто Q-Fan в положенні Enable включає автоматичне керування на основі заданих параметрів в BIOS, а Disable відключає цей параметр. Залежно від типу BIOS, як бачите на скріншотах вище, цей параметр може знаходиться на різних вкладках і виглядати по різному. Можливо так само, що потрібно переключити CPU Fan Profile з Auto на Manual або навпаки.
На жаль, неможливо розглянути всі варіації, але так чи інакше, ця вкладка обов'язково присутній в будь-якому комп'ютері (за винятком, хіба що, ноутбуків) і Ви можете її там знайти. Зокрема, не завжди це називається Q-Fan, це може бути щось на зразок CPU Fan Contol, Fan Monitor і аналогічним чином.
У двох словах якось так. Давайте переходити до післямові.
Післямова
Якось так. Про всякі глибокі настройки та інші вкладки, в рамках цієї статті, я розповідати не буду, благо вони не особливо потрібні. Решта вкладки відповідають за розгін, інформацію та інші корисні дані (про це пізніше).
В рамках наступної статті з цього циклу я розповів докладно як відрегулювати швидкість, бо оні мають свій власний BIOS і вентилятор, живити немає від мат.плати або БП, а від самої картки, а тому контролювати їх через SpeedFan або мат.плату не вийде.
Як і завжди, якщо є якісь питання, думки, доповнення, коментарі і все таке інше, то ласкаво просимо в коментарі до цього запису.
Хочете дізнатися, наскільки серйозно грітися системний блок (Особливо актуально це влітку) і зменшить шум комп'ютера який, здається, ось-ось злетить. Тоді потрібно залізти в BIOS, пробуючи чекати потрібні налаштування, якщо звичайно не боїтеся так щось міняти, але це підійде тільки для просунутих користувачів або всі інші намагаються обійтися утилітами, що йдуть на дисках з материнськими платами, які теоретично дозволяє управляти роботою вентиляторів, хоча зазвичай досить неефективно. Як завжди є третій шлях це утиліти від сторонніх розробників, які вміють працювати з більшістю сучасного заліза. Одна з популярних утиліт, яка дозволяє знімати дані з датчиків материнської плати , Відеокарти, блоку живлення і вінчестерів, а також керувати роботою вентиляторів це SpeedFan.
Інсталяція утиліти проходить за стандартним сценарієм, підтвердження ліцензійної угоди, дат добра на розміщення іконок для запуску утиліти, вибрати папку, де будуть розміщуватися файли. Ну і на цьому все, програма повністю готова до роботи.
SpeedFan збирають всілякі дані про вашому комп'ютері як температуру, вольтаж, частоту процесора і швидкість обертання кулерів, а дозволяє теоретично (чому дізнаєтеся пізніше) регулювати роботу вентиляторів і змінювати частоту роботи процесора.
Інтерфейс утиліти виглядає непоказно, зате просто і зрозуміло, де всі можливості сгрупірованни по окремим вкладках, хоча деякі з них мають досить дивні назви:
- Показники. Тут нам видають всією інформацію про температуру, швидкості вентиляторів і вольтажі, але найголовніше, саме звідси обмежуємо швидкість обертання вентиляторів. Обороти обмежуємо, змінюючи цифри в пунктик підписаних Pwm * (з попередніх версіях називалися Speed *), виставляючи, на скільки відсотків буде працювати від максимальної швидкості кулера.
Частоти. Тут можна змінювати частоту процесора і системних шин, але простим користувачам далеким від комп'ютерів не рекомендую нічого тут крутити або включати. Якщо кому цікаво спочатку вибирає виробника материнської плати, потім генератор тактової частоти, який використовується (метод тику краще нічого не підбирати), тільки потім виставляємо на якій частоті буде працювати процесор залежно від навантаження на систему.
Інформація. Для звичайних користувачів тут нічого цікавого немає. Фактично тут пропонують вважати дані про використаний чіпсет на материнській платі і відправити розробникам утиліти, щоб вони могли реалізувати підтримку поширеного заліза і датчиків.
Екзотика. Під таким дивним назвою захована табличка де відображаються всі параметри які відстежує утиліта, стрілочками ілюструючи, які значення падають або підніматися.
- SMART тут зможемо дізнатися про стан жорстких дисків, де зелені кружки означають, що все нормально. Якщо побачите жовтий трикутник, то вінчестер перебувати в передаварійному стані, а червоний гурток означає що частина параметрів вийшли за критичні значення, і втрата дані це тільки справа часу. Потрібний вінчестер вибираємо з верхнього списку.
Графіки. В цьому розділі бажаючі можуть ознайомитися зі статистикою зміни температури, швидкості вентиляторів і вольтажі у вигляді графіків.
Тепер про деякі особливості SpeedFan. Для початку утиліта не завжди правильно визначає температур, тому для експерименту можна спочатку спробувати альтернативні утиліти і порівнявши результати робити настройки. Також, щоб обороти вентилятора можна було регулювати, вони повинні бути обов'язково підключені до материнської плати в 3-pin роз'єму. Хоча знову ж таки не кожна материнська плата дозволяє регулювати обороти вентиляторів.
Дуже сумно виглядають назву вентиляторів, які тільки відрізняються цифровими індексами і незрозуміло який за що відповідає. Хоча все залежить від материнської плати, на деяких частини кольорів гавкають осмислені назви. Доводиться хитрими експериментами докопуватися до істини як зупиняти раками, ганяти в іграх і просто дивитися, як змінюватися обертів після змін параметрів.
До налаштувань можна дістатися з вкладки «Показники» натиснувши на кнопочку «Конфігурація» і тут ховається багато цікавого, що дозволить налаштувати SpeedFan під себе. Тут можна відключити незадіяні або дублюють один одного датчики і вентилятори, налаштувати оптимальну і критичну температуру для кожного датчика (наприклад, мені для відеокарти довелося піднімати до 85 градусів), включити автоматичне регулювання роботи вентиляторів, в залежності від температури датчиків. На десерт бажаючі можуть написати скрипи, які буде виконуватися при певних подіях, запускаючи програми, відправляючи листи на електронну пошту або викликаючи випливають вікна з попередженнями.
SpeedFan в принципі працює, видаючи купу корисної і не дуже інформації, дозволяючи регулювати обороти вентилятора. Але ось правильно змусити це працювати ціле мистецтво, де спочатку доведеться поекспериментувати розібратися з термінами і полазити по форумах. Хоча як найпростіший варіант не вимагає багато зусиль можна на головній вкладці зменшити цифри в Pwm *.
Якщо у вас сильно шумить комп'ютер, прямі руки і готові витратити трохи вільного часу, тоді варто встановити і правильно налаштувати SpeedFan.
Прекрасно працює в 32-х і 64-х бітної операційній системі . Інтерфейс програми переведений на кілька десятків мов, в тому числі і російська, хоча окремі фрази так і залишилися на англійському.
Сторінка для безкоштовного скачування SpeedFan http://www.almico.com/sfdownload.php
Остання версія на момент написання SpeedFan 4.47
Розмір програми: інсталяційний файл 2,04 Мб
Сумісність: Windows Vista, Windows 7 і Windows XP
SpeedFan - програма, що стежить за станом вашого комп'ютера. Утиліта надає дані в режимі реального часу за швидкістю обертання кулерів, по температурі процесора, по напрузі блоку живлення і по іншим важливим параметрам . Крім іншого програма здатна виявляти поточні проблеми системи, показувати графіки за різними показниками, а також керувати швидкістю обороту всіх вентиляторів.
Основна вкладка - «Показники». Там зібрана вся найважливіша інформація по системі. Для зручності використовуються значки, що попереджають про підвищення або про зниження температури. Значок вогню характеризує критичний стан, проте багато пристроїв підтримують роботу при досить високих температурах. Тому не варто лякатися передчасно, а краще заглянути в технічний паспорт, щоб дізнатися точний діапазон. Трохи нижче розташований блок управління швидкістю обороту кулерів.
Окремий розділ присвячений технології SMART для обраного жорсткого диска . По суті, це 2 види тестів - розширений і короткий. Після запуску будь-якого з них в графі статусу з'явиться інформація про помилки, якщо вони присутні. Для відображення стану конкретного атрибута є 3 іконки: зелена з написом «ОК», жовтий трикутник зі знаком оклику і червоний знак «Стоп» з білою смужкою. Перша позначає, що з атрибутом все добре, другий - атрибут близький до граничного значення, третій - критичний випадок.
За замовчуванням варто англійська мова . Однак його можна поміняти на російський через вкладку «Показники» → кнопка «Конфігурація» → «Налаштування» → «Мова». Варто врахувати, що підказки і деякі параметри і всі атрибути з розділу SMART залишаться англійською. Так, RPM позначає число оборотів в хвилину вашого вентилятора. Але більша частина тексту в програмі все ж була русифікована.
SpeedFan дозволяє відображати важливі показники працездатності комп'ютера. Однак основна функція даної програми - стежити за охолодженням всієї системи і безпосередньо всіма наявними кулерами. Данна утиліта буде дуже корисна для профілактики поломок при перегріванні заліза.
Але що робити, якщо з температурами все більш ніж нормально, а комп'ютер гуде як проклятий?
Як бути?
Користуватися можна, але сенсу, як такого, в общем-то немає, інакше навіщо Ви взагалі ставили цю програму, якщо Вас все влаштовувало як є?