Зміна ладу гітари

Бувають ситуації, коли необхідно обіграти композицію в іншій тональності, зіграти пісню улюбленого виконавця, яка виконується в якомусь незвичному ладі, або просто хочеться спробувати нове звучання на своїй гітарі Бувають ситуації, коли необхідно обіграти композицію в іншій тональності, зіграти пісню улюбленого виконавця, яка виконується в якомусь незвичному ладі, або просто хочеться спробувати нове звучання на своїй гітарі. Згодом кожен гітарист починає експериментувати зі звуком, крутити кілки, і, звичайно ж, відчувати струни на міцність і це нормально.
Прикладом зміненого ладу гітари можуть послужити такі мої аранжування як Печаль (Кіно), Як ти красива сьогодні (Меладзе), You're Beautiful (James Blunt). У цих перекладання я використовував лад "Drop D". Прочитати детальніше про це ладі можна тут. Ви можете послухати як змінилося звучання гітари, а також самостійно пограти ці аранжування в нестандартному ладі, скачавши ноти для гітари і таби цих композицій на моєму сайті.

У даній статті не піде мова про те, як перебудовувати гітару в різні тональності, наше завдання - застерегти гітариста від небажаних наслідків під час експериментів з гітарним ладом.

Що треба знати, перш ніж змінювати лад?

1. Часта зміна ладу приводить до швидкого зносу струн.
На старих струнах, які вже втратили свою колишню еластичність - не бажано часто міняти лад, робити це можна не більше 1-2 разів. Регулярні зміни натягів швидко зношують, вже і без того тьмяні, струни. Якщо ж ви вперто, мають намір продовжувати шукати «свій» лад - запасайтесь запасними комплектами струн, так як старі можуть в один момент не витримати.

2. Обраний нами лад може не відповідати калібру струн.
Якщо ви вже визначилися, як повинна бути налаштована ваша гітара, тоді зверніть увагу на такий фактор, як товщини (калібр) струн. У разі невідповідності калібру зі строєм можуть виникати деякі проблеми, наприклад:
а) Тональність нижче стандартного «ми» вимагає струни більшого діаметра. Якщо на вашій гітарі варто лад «ре», тоді бажано встановлювати струни калібром, не менше, 11-52, комплект нижче «десятки» в знижених строях створюватиме недостатнє натяг (струни провисають). Наслідки: складність виконання деяких прийомів, дзвін у районі перших ладів.
б) І навпаки. Якщо спочатку інструмент був в зниженому ладі (враховуємо, що струни були потрібної товщини), тоді, перебудова гітари в стандартний лад створить сильний натяг, притискати струни буде важко і незручно.
У разі нетипових строїв, бажано звернутися за допомогою до професіонала, який допоможе підібрати змішаний набір струн.

3. Змінив лад - перевір положення анкера.
Зміна ладу більше ніж на пів тона в більшості випадків вимагає нової коригування вигину анкерного болта. Знизивши лад на 1 тон і більше - ви збавили противагу струн анкерного натягу, від чого стрижень, що знаходиться в грифі почне трохи вигинатися. Зворотна ситуація виникне з підвищеними строями. До чого тягне неправильний вигин грифа і як правильно налаштовувати анкер - тема для окремого обговорення.

4. Каподастр - кращий спосіб підвищити лад.
Проблема підвищених тональностей в складності підбору калібру струн. Якщо для гітари в «ре» досить мати більш товсті струни, то в разі настройки інструменту на тон вище ми не зможемо підібрати досить тонкі струни, щоб ті й не рвалися і зберігали хороше натягнення. Теоретично це можливо, а на ділі ми отримаємо «нитки», на яких доведеться дуже акуратно грати, щоб ті не лопнули. Тому для таких випадків використовуємо каподастр - спеціальне пристосування, яке кріпиться до грифу гітари за принципом прищіпки. Наприклад, встановивши каподастр над рівнем першого ладу, ми «перешикуємо» гітару на підлогу тони вище (2 лад - тони, 3 лад - півтора тону тощо).
Деякі поради початківцям музикантам.
1) Після зміни тональності ще деякий час лад буде «плисти», тому періодично підстроюємо гітару.
2) У програмі Guitar Pro, крім роботи з табами, є функція, що дозволяє одночасно змінити лад всіх інструментів, тим самим позбавивши вас від потреби робити це зі своєю гітарою.
3) Для налаштування обов'язково використовуємо тюнер, це набагато спростить завдання.

.

Що треба знати, перш ніж змінювати лад?

Дополнительная информация

rss
Карта