Знайомство з Intel Z77: огляд материнської плати MSI Z77A-GD65

Незважаючи на те, що офіційний реліз нового чіпсета Intel Z77 відбувся 8 квітня, материнські плати на базі цього чіпсета можна було купити ще в кінці минулого місяця. Одна з таких плат потрапила до нас на тестування. Основною причиною випуску нового чіпсета є майбутній анонс процесорів Ivy Bridge. На жаль, в даний момент ми не маємо на руках процесора Intel Core 3-го покоління, однак це не завадить нам познайомити вас з новим набором системної логіки, так як новий чіпсет підтримує всі існуючі процесори для сокета LGA 1155, в тому числі і Sandy Bridge.

Новий чіпсет Intel Z77 вийшов на зміну Z68, який в свою чергу був випущений менше року тому і став флагманським рішенням для LGA 1155 .На даний момент, все 3 чіпсета з підтримкою розгону процесора, а саме P67, Z68 і Z77 мають сумісність як з процесорами Sandy Bridge, так і Intel Core третього покоління aka «Ivy Bridge». Для підтримки процесорів Ivy Bridge, материнських плат на старих чіпах P67 і Z68 буде потрібно лише оновлення Bios. Від нового набору системної логіки в особі Z77 ми не очікуємо побачити щось революційне, але таки з'ясувати переваги нового набору системної логіки перед старим має сенс.

На малюнку нижче показані основні специфікації чіпсета Intel Z77. Як можна помітити, великих змін у порівнянні з Z68 не відбулося.

Як можна помітити, великих змін у порівнянні з Z68 не відбулося

Так само, як і Z68, новий набір системної логіки Z77 дозволяє використовувати інтегроване графічне ядро процесора за допомогою шини FDI, звернення до процесорних ресурсів відбувається по шині DMI 2.0. Як і раніше, Z77 складається з одного чіпа, який включає в себе функціонал традиційного південного моста. Незважаючи на те, що контролер шини PCI-E розташований безпосередньо в самому процесорі, Intel Z77 має 8 ліній PCI-Express2.0 для роботи з периферійними пристроями. Кількість підтримуваних чіпсетом портів SATA також не було збільшено і в цілому їх шість штук, два з яких мають пропускну здатність 6Gb / s, що відповідає інтерфейсу SATA 3.0, а решту чотири - 3Gb / s (SATA 2.0). Інновацією є інтеграцією контролера USB 3.0 безпосередньо в чіпсет. Z77 пропонує підтримку чотирьох портів USB третього покоління, а так же десяти портів USB 2.0. Що стосується контролера пам'яті, то в даному випадку його робота залежить виключно від процесора. Таким чином, якщо використовується процесор Ivy Bridge, то підтримується двоканальний режим роботи пам'яті DDR3-1600 МГц. Змін зазнали і PCI-Ex16 слоти, до яких додатково третій, що дозволяє використовувати їх в режимі 8x8x4, але тільки з процесорами Ivy Bridge. У загальному і цілому, перехід з Z68 на Z77 для більшості споживачів не принесе істотних модернізацій, але при покупці нового комп'ютера вибір стає очевидним.

Компанія MSI останнім часом проявляє все більше активності у виробництві материнських плат, розширюючи при цьому свій модельний ряд, тим самим охоплюючи різні цінові сегменти. Цей огляд присвячений одному з продуктів цієї компанії, а саме материнську плату MSI Z77A-GD65, яка відноситься до середнього цінового сегменту і заснована на чіпсеті Z77.

Специфікація материнської плати:

Велику частину лицьової сторони займають ключові особливості материнської плати MSI Z77A-GD65. Основна увага виробник вирішив приділити логотипу просуває їм останнім часом технології «Military Class III».

Основна увага виробник вирішив приділити логотипу просуває їм останнім часом технології «Military Class III»

Ми так само можемо побачити вже знайомі нам логотипи «OC Genie», «Click Bios II», «PCI Express Gen 3», ярлики з підтримкою 22нм процесорів і логотипи NVIDIA SLI і CrossFireX.

Зі зворотного боку коробки більш детально описані технології, які не включені на лицьову частину упаковки: «Instant OC», «Super Charger», «Winki3» і «THX TruStudio Pro».

Зі зворотного боку коробки більш детально описані технології, які не включені на лицьову частину упаковки: «Instant OC», «Super Charger», «Winki3» і «THX TruStudio Pro»

Після відкриття коробки перед нашим поглядом постає хаотично розкладений комплект поставки. Так як плата є пред-релізний семплом, ми не виключаємо, що роздрібний зразок буде мати впорядковану структуру комплекту. Давайте познайомимося з комплектом ближче.

При розборі хаосу, першим в очі кинувся сертифікат якості і надійності технології «Military Class III», надрукований на щільному папері При розборі хаосу, першим в очі кинувся сертифікат якості і надійності технології «Military Class III», надрукований на щільному папері. Компоненти MSI Military Class III сертифіковані відповідно до стандарту Міністерства Оборони США під номером MIL-STD-810G. У концепцію Military Class III входять: танталові конденсатори (Hi-с CAP) у схемі живлення процесора, забезпечуючи його підвищену стабільність роботи; дроселі з феритовими сердечниками SFC (Super Ferrite Choke), а також твердотільні конденсатори Solid CAP. На додаток до застосовуваних конденсаторів Hi-с CAP, дроселів SFC і конденсаторів Solid CAP, компанія MSI використовує мосфети класу DrMOS II, нове покоління DrMOS, яке тепер вже містить активну запобігання з подвійною теплової захистом і збільшує до максимуму їх термін служби.

Друге що кидається в очі, це сертифікат тестування технології «OC Genie», яка дозволяє автоматично розігнати систему, навіть якщо ви нічого не розумієте в розгоні.

Друге що кидається в очі, це сертифікат тестування технології «OC Genie», яка дозволяє автоматично розігнати систему, навіть якщо ви нічого не розумієте в розгоні

Компанія MSI поставляє в комплекті достатню кількість документації і аксесуарів, в тому числі окреме керівництво по розгону. В іншому, комплектація стандартна для більшості материнських плат.

Переходимо до огляду самої материнської плати. При огляді MSI Z77-GD65 ми виявили ряд відмінностей від попередниці Z68-GD65 (G3) , Такі як, дизайн радіаторів і розташування кнопок Easy Button 3, наявність POST-індикатора і т.д. Як і раніше, дизайн і компонування плати виконана дуже продумано і акуратно. Збереглася і естетика компанії MSI, чорна друкарська плата з синіми і чорними компонентами. На материнській платі MSI Z77A-GD65 розміщено п'ять роз'ємів для підключення вентиляторів, які можна управляти або автоматично, або вручну, за допомогою заданої температури або мінімальної швидкості обертання.

На материнській платі MSI Z77A-GD65 розміщено п'ять роз'ємів для підключення вентиляторів, які можна управляти або автоматично, або вручну, за допомогою заданої температури або мінімальної швидкості обертання

Якщо порівняти інтерфейсну панель материнської плати MSI Z77A-GD65 та MSI Z68A-GD65 (G3) , То ми не знайдемо жодних відмінностей. На ній є один порт PS / 2, який може бути використаний як для клавіатури, так і для миші, 4порта USB 2.0 і 2xUSB 3.0, оптичний і коаксіальний SPDIF, шість роз'ємів 8-ми канального звуку, RJ-45 для підключення мережевого кабелю, три відеовиходи: аналоговий VGA, цифровий DVI-D і HDMI, і кнопка ClearCMOS для скидання BIOS.

Простору близько сокета не так багато і деякі з баштових кулерів можуть перешкоджати установки модулів пам'яті в найближчі роз'єми. Пасивні радіатори з чорно-синім забарвленням з'єднані тепловою трубкою. Навколо сокета ми бачимо компоненти MSI MilitaryClass III: DrMosII, заховані під радіаторами, дроселі SFC, танталові конденсатори Hi-c CAP і твердотільні конденсатори SolidCAP. Як і повідомлялося вище, все це служить для забезпечення кращої стабільності розгону, ККД і, в цілому, збільшення терміну служби продукту. Так само використовується технологія Active Phase Switching (APS) - енергозберігаюча технологія з унікальною функцією, яка управляє джерелом живлення з автоматичним перемиканням фаз для процесора і інших компонентів плати, яких в цілому 12 штук.

Так само використовується технологія Active Phase Switching (APS) - енергозберігаюча технологія з унікальною функцією, яка управляє джерелом живлення з автоматичним перемиканням фаз для процесора і інших компонентів плати, яких в цілому 12 штук

Можливо, найважливішим, є верхній лівий кут материнської плати MSI Z77A-GD65 або, по крайней мере, на ньому зосереджена найбільша кількість функціоналу. Тут ми можемо побачити комбінацію з трьох кнопок EasyButton 3, серед яких OC Genie, що активує автоматичний розгін, і кнопки харчування і перезавантаження. Нижче, розташований 24-х контактний роз'єм живлення материнської плати, а так же інтерфейс V-Check. V-Check - це точки виміру дозволяють перевірити напруги VCCP, CPUVTT, вбудованої відеокарти, DDRVCC і PCH, що буде корисним для оверклокерів.

Вражає і підтримка пам'яті материнською платою MSI Z77A-GD65: максимально обсяг дорівнює 32Гб (тут без змін), а ось підтримувана частота зросла до швидкості до 2667 МГц.

Уздовж правого краю розміщені дев'ять світлодіодів, перший світлодіод сигналізує про те, що материнська плата працює, а решта вісім відображають кількість фаз задіяних в даний момент.

Плата підтримує технології SLI і CrossFireX, які працюють за схемою 8х8. Для роботи третього слота PCI-Expressx16 потрібно процесор Ivy Bridge, що додає можливість задіяти їх за схемою 8х8х4. Материнська плата використовує перемикачі PI 3PCIE, що в свою чергу доводить підтримку відеокарт з інтерфейсом PCI - Expressx 16 3.0.

Оскільки Intel Z77 являє собою один чіп, тепловиділення якого не значне, компанія MSI вирішила охолодити його низькопрофільним радіатором, який не стане перешкодою при встановленні довгих карт розширення, в тому числі відеокарт і SSD-накопичувачів з інтерфейсом PCI-Ex16. Недалеко від чіпа Z77, ми бачимо подвійний порт USB 3.0 для підключення до лицьовій стороні корпусу. В цілому на платі MSI Z77A-GD65 ми можемо помітити чотири порти SATAIII (6Gb / s) і чотири порти SATAII (3 GB / s) .Вдоль лівого краю материнської плати знаходяться три набору внутрішніх USB 2.0 роз'єми. Трохи вище можна побачити перемикач мікросхем BIOS і світлодіодний POST-індикатор.

Перемикач BIOS стане в нагоді, наприклад, в разі, невдалої прошивки, а світлодіодний індикатор відобразить POST-код налагодження. Обидва цих доповнення дуже не вистачало материнських плат MSI минулого покоління.

Говорячи про BIOS, як і в разі порівняння чіпсетів Z77 і Z68, великих змін не відбулося. Основним поліпшенням у порівнянні з MSI Z68A-GD65 (G3) є підтримка 15 мов. Більшість функцій повторюються, але все ж, деякі відмінності в меню розгону є.

На материнській платі все так само використовується «Click Bios II». У верхній частині сторінки можна змінити пріоритет завантаження пристроїв, праворуч і ліворуч розташовані 6 пунктів основного меню.

Першим розділом «З lick Bios II» є «Settings». В цьому розділі MSI дає нам доступ до сторінок «System Status», «Advanced», «Boot», і «Save & Exit».

Сторінка «System Status» показує системну дату і час, а також прилади, які підключені до SATA портів і деякі основні відомості.

Сторінка «Advanced» відкриває нам ще дев'ять підміню.

Сторінка «Boot» дозволяє змінити черговість завантажувальних пристроїв, а останній пункт зберігає всі настройки при виході з BIOS.

Сторінка «Boot» дозволяє змінити черговість завантажувальних пристроїв, а останній пункт зберігає всі настройки при виході з BIOS

На сторінці розгону повно корисних опцій. Саме в цьому розділі є відмінності. По-перше, розгін по шині BCLK не має будь-яких обмежень, в той час як для Z68 максимально доступним було значення рівне 125. Також збільшено і максимально доступний множник процесора, який у випадку з процесором Sandy Bridge дорівнює х63, що на 4 більше ніж у Z68. На практиці ці зміни перевірити в справі можна буде лише з процесорами Ivy Bridge в купе з рідким азотом.

У зв'язку з тим, що у нас був процесор Sandy Bridge, виставити частоту пам'яті вище, ніж в 2133МГц не представляється можливим, але виробник заявляє про підтримку значення 2667 з процесорами Ivy Bridge.

У зв'язку з тим, що у нас був процесор Sandy Bridge, виставити частоту пам'яті вище, ніж в 2133МГц не представляється можливим, але виробник заявляє про підтримку значення 2667 з процесорами Ivy Bridge

Не відразу помічене, але сподобалося меню виявилося налаштування «OC Genie». Нагадаємо, що раніше на материнських платах MSI, OC Genie не налаштовувати і працював весь час на частоті 4,2ГГц. В іншому ж, налаштування і функції Bios залишилися схожими з MSI Z68A-GD65 .

В процесі тестування материнської плати MSI Z77A-GD65 ми не виявили ніяких проблем з BIOS і сумісністю пам'яті і т.п.

Тестова конфігурація:

Процесор: Corei7 2600k 3400МГц (SandyBridge)
Охолодження: WaterCoolerLarkoolerKU3-241
Материнські плати:
MSIZ77A-GD65
MSIZ68A-GD80
ОЗУ: TranscendAxeRam 2400 cl10 4Gb
Жорсткий диск: SSDA-DATAS510 128Gb
Відеокарта: AsusGTX560 TiDirectCu
Блок живлення: CoolerMasterSilentPro 1000w
Операційна система: Windows 7 Ultimatex64

Перед тим як приступити до проходження тестів, ми вирішили дізнатися, чи зможе материнська плата MSI Z77A-GD65 розігнати процесор до виявленого раніше межі або поліпшити його.

Перед тим як приступити до проходження тестів, ми вирішили дізнатися, чи зможе материнська плата MSI Z77A-GD65 розігнати процесор до виявленого раніше межі або поліпшити його

При розгоні множником, в процесорі воно не відкриється «друге дихання» при зміні плати.

При розгоні множником, в процесорі воно не відкриється «друге дихання» при зміні плати

По шині процесор розігнався досить непогано і навіть перевищив свої колишні показники на 2 МГц. Нагадуємо, що розгін процесорів Sandy Bridge по базової шини BCLK є не простим завданням в зв'язку з їх архітектурної особливістю.

Настав час дізнатися, що дає з практичної точки зору нам новий чіпсет Intel Z77 в особі материнської плати MSI Z77A-GD65, суперником якої виступить її попередниця MSI Z68A-GD80. Тестові дисципліни були проведені в двох режимах: «Stock», тобто без розгону і в розгоні за допомогою «OC Genie», на частоті 4,2ГГц.

За результатами тестування, можна зробити висновок, що новий чіпсет ні краще і ні гірше свого попередника. У більшому і цілому, це і варто було очікувати, так як Z77 - це лише південний міст, який в меншій мірі впливає на продуктивність, а відмінності в продуктивності більше схожі на похибку.

По суті, Intel Z77 це еволюція Z68, яка має ряд незначних поліпшень в апаратної і програмної частини (наприклад, Lucid Virtu MVP) .Якщо ви є власником материнської плати на чіпсеті Intel Z68, то зміна материнської плати не виправдає вкладень.

Говорячи про материнську плату MSI Z77A-GD65, то можна помітити поліпшення в дизайні і кількості корисних аксесуарів на материнській платі, серед яких особливо порадували перемикач BIOS і індикатор POST-коду. Плата має ряд корисних і закономірних поліпшень в дизайні і системі харчування в порівнянні зі своєю попередницею в особі MSI Z68A-GD65 (G3) .По виконання материнська плата не має жодних нарікань, а проблем в її роботі виявлено не було. Продукт буде цікавий як геймерам, так і оверклокерам.

Автор висловлює подяку компанії MSI за наданий на тестування зразок.

Автор: Андрій Тян aka md5

Дополнительная информация

rss
Карта