- Нестабільна робота вінчестера
- Стандартні засоби Windows
- сторонні програми
- перегрів
- Сумісність контролера і вінчестера
- Контакти і шлейфу
- шлейф
- Фізична несправність або недолік харчування
- фрагментація диска
- Ще кілька ефективних способів розібрані в цьому відео
Дуже часто користувачі стикаються з проблемою, коли з незрозумілих причин починає зависати вся система, періодично глючить, а то і зовсім грузиться з помилками. Однак навіть найбільш просунуті користувачі, не кажучи вже про новачків, далеко не завжди можуть знайти причину такої поведінки.
У даній статті ми постараємося діагностувати основні причини гальмування HDD і знайдемо способи їх усунення.
Нестабільна робота вінчестера
Якщо при підключенні вбудованого або зовнішнього жорсткого диска комп'ютер починає зависати, то це може свідчити про проблеми в роботі вінчестера або про подальші ознаки виходу його з ладу.
Залежно від типу неполадок (програмні, механічні) це може бути:
- Збої при завантаженні.
- Поява «синього екрану».
- Велике число пошкоджених секторів.
- Низька швидкість читання / запису інформації.
- Поява помилок під час роботи.
- Часте зависання всієї системи.
При наявності хоча-б однієї з причин, рекомендується провести повну перевірку. Є безліч програм, за допомогою яких можна це зробити, але ми торкнемося тільки найосновніші.
Стандартні засоби Windows
Причиною тому, що під час роботи жорсткий диск клацає і зависає, можуть бути звичайні системні помилки і нестабільні сектора. Перевірити і виправити їх досить просто, для цього ми будемо використовувати звичайний «Провідник».
- Заходимо в «Мій комп'ютер», натискаємо правою кнопкою по потрібного розділу і переходимо в «Властивості».
- Далі переміщаємося у вкладку «Сервіс» і клацаємо по кнопці «Виконати перевірку».
- Відзначаємо галочками всі пункти і запускаємо процес.
При виконанні перевірки системного розділу (на якому встановлена Windows), з'явиться повідомлення, про те, що перевірка буде виконана при наступному завантаженні, погоджуємося.
Після цього його працездатність повинна бути відновлена.
сторонні програми
Існує ще один найбільш ефективний спосіб діагностики вінчестера за допомогою безкоштовних програм Victoria або MHDD . Вони відрізняються великим функціоналом і використовуються в якості основного інструменту по позбавленню від бед-секторів професійними майстрами.
Якщо, крім того, що жорсткий диск часто зависає, повільно працює, спостерігаються й інші проблеми: постійні помилки програм, драйверів, збої в роботі ОС Windows. То необхідно якомога швидше виконати його перевірку, оскільки є ймовірність, що в будь-який момент він може вийти з ладу і вся збережена на ньому інформація буде втрачена назавжди.
перегрів
Якщо ваш комп'ютер зависає через жорсткого диска, то, можливо, це пов'язано з його перегрівом . Сучасні вінчестери при активній роботі виділяють велику кількість тепла і можуть сильно нагріватися. Саме тому для їх нормального використання необхідні охолоджуючі елементи. Іноді на ігрові ПК встановлюються цілі системи охолодження із застосуванням води або холодоагентів.
У разі перевищення робочої температури накопичувача система починає гальмувати і працює вкрай повільно і з перебоями, через що ноутбук або комп можуть подвисать. Сучасні материнські плати мають технологію відстеження температури, інформацію про яку можна знайти в BIOS або скориставшись додатковою утилітою AIDA64.
Для цього необхідно:
- Завантажити програму з офіційного сайту або будь-якого іншого перевіреного джерела і встановити на комп'ютер.
- Запустити її, відкрити розділ «Комп'ютер / Датчики» і спуститися на підрозділ «Температури».
Нормальна температура роботи жорсткого диска становить 30-45 градусів. Якщо ж наявні показники значно перевищують це число, то необхідно терміново знайти причину і вжити конкретні дії.
Їх може бути кілька:
- Велика кількість пилу і бруду.
- Вихід з ладу системи охолодження. Це особливо важливо, якщо у вас закритий корпус і при непрацюючій системі охолодження, тепло виділяється комплектуючими, буде тільки накопичуватися, в результаті чого вони можуть просто згоріти.
Для початку слід ретельно почистити пристрій від засмічення, вичистивши весь пил і бруд. Якщо це не допомогло, то потрібно перевірити працездатність кулера . Якщо він взагалі не працює або періодично скрипить, дзижчить і видає інші нехарактерні звуки, то слід почистити його і змастити, а в разі потреби і зовсім замінити , Так як він міг вийти з ладу при тривалому використанні.
Зробити все це з ноутбуком значно складніше, так як даний пристрій потрібно розбирати, проявляючи особливу уважність і ретельно дотримуючись спеціальної інструкції.
Сумісність контролера і вінчестера
Новий тільки куплений сучасний жорсткий диск при підключенні висне і гальмує, а також не хоче працювати швидше застарілих накопичувачів. При цьому звіт проведеної перевірки на продуктивність показує, що обидва пристрої видають однакові результати. Це може бути пов'язано з тим, що ваша материнська плата не підтримує новий інтерфейс. В цьому випадку доведеться відмовитися від нового накопичувача або буде потрібно заміна материнки на новішу модель.
Наступна причина - використовуваний кабель, він також може застаріти і просто-напросто не підходити до нового HDD. Крім цього, старі дроти при тривалому використанні виходять з ладу, особливо при високій температурі всередині корпусу.
Контакти і шлейфу
окислення контактів
Якщо при копіюванні тієї чи іншої інформації на будь-який з розділів жорсткого диска, він зависає, то причиною можуть служити - окислені контакти. Через утворився шару окису на місці контакту, порушується перебіг струму і як наслідок виникає підвисання всієї системи.
Позбутися від окису досить просто за допомогою звичайного твердого гумки.
шлейф
Пошкоджений або нещільно приєднаний кабель може стати «винуватцем» різних неполадок в роботі вінчестера. Тому цей момент слід ретельно перевірити і в разі необхідності замінити кабель.
Фізична несправність або недолік харчування
Як правило, при будь-якому фізичному несправності внутрішнього механізму жорсткого диска, з'являються сторонні звуки , Він може почати скрипіти, стукати чи пищати. Особливо часто це проявляється в результаті різних фізичних ушкоджень: падіння, удар, сильний перегрів. Все це може говорити як про швидкий вихід його з ладу, так і про нестачу харчування (якщо фізичних ушкоджень не було).
У першому випадку, єдиним правильним рішенням буде - віднести його в сервісний центр. Оскільки відновити його працездатність можна тільки в спеціальних стерильних умовах і з певними навичками.
При недоліку харчування, досить вимикайте пристрою від комп'ютера або ноутбука і заново перевірити HDD. Так само можна підключити його до будь-якого іншого пристрою. Якщо проблема вирішиться, значить «винуватець» знайдено - слабка потужність блоку живлення. В даному випадку допоможе тільки його заміна на більш потужний.
фрагментація диска
Ще одна причина, чому комп'ютер довго вантажиться і висне, може бути пов'язана з фрагментацією вінчестера. Беручи до уваги постійне додавання і видалення файлів, їх вміст розділяється між декількома секторами різних областей жорсткого диска. Саме цей процес і називається фрагментацією.
У цей момент головка накопичувача постійно рухається в пошуку розкиданих фрагментів того чи іншого файлу, і так як частини файлу розташовані в різних областях, це займає чимало часу.
У той час, дефрагментація впорядкує файли, тим самим скоротивши до них час доступу.
Для дефрагментації вінчестера можна скористатися будь-сторонньою програмою, яких досить багато в мережі, або стандартними інструментами операційної системи.
Для цього необхідно:
- Увійти в "Мій комп'ютер", клацнути правою кнопкою по диску і відкрити його властивості.
- Перейти у вкладку «Сервіс» і натиснути «Виконати дефрагментацію».
- У вікні потрібно виділити локальні диски і вибрати пункт «Аналізувати». Дефрагментацію слід виконувати в тому випадку, якщо рівень фрагментації буде вище 5-10%, при більш низькому рівні, ви не помітите від нього належний ефект.
Для поліпшення роботи системи рекомендується зберігати не менше 20% вільного місця на жорсткому диску.
Тепер ви знаєте що робити, якщо жорсткий диск на вашому комп'ютері зависає або гальмує, тим самим не дозволяючи операційній системі працювати в нормальному режимі, і зможете самостійно усунути наявні неполадки.
Ще кілька ефективних способів розібрані в цьому відео
Оцініть статтю:
Причини зависання жорсткого диска і способи їх усунення
5 (100%) 3 голос (ів)